Kontakt: info
Hemsidan:
webmaster
Antal besökare
sedan 2000-05-18:
22912

Resultat 2006

2006-01-21/22; KP-Cup
Arr: Upsala IF; Plats: Fyrishovshallen, Uppsala

21 60 kg Bashir Hassan, DIF - Maxim Goussev, Ryssland; W 43-14 (final)
21 75 kg Jevgenij Namestnikov, DIF - Tommy Haddad, Järfälla BC; L 3-18 (semi)
22 60 kg Micaela Lisroth, DIF - Sandra Hermansson, Örebro BK; W 3-0 (final)
22 66 kg Djzamal Machmoudov, DIF - Edgars Daudishs, Lettland; W 3-0 (final)
22 75 kg Badou Jack, DIF - Simon Engström, Katrineholm; W 37-7 (final)

2006-01-26/27/28/29/30; Norway Box Cup
Arr: Norges Boxningsförbund; Plats: Oslo

27 60 kg Karin Kings, Stockholm (DIF) - Dina Burgner, Schweiz; L 15-26

2006-01-28; Landskamp
Arr: Svenska Boxningsförbundet; Plats: Nalen, Stockholm

57 kg Bashir Hassan, Sverige - Yakup Kilic, Turkiet; W 3-0
69 kg Naim Terbunja, Sverige - Bulent Ulusoy, Turkiet; W 3-0
75 kg Badou Jack, Sverige - Savas Kaya, Turkiet; W 3-0
91 kg Joacim Höjdén, Sverige - Yusuf Beykoz, Turkiet; W 3-0

2006-02-01/02/03/04; Dan Pozniak Cup
Arr: Litauens Boxningsförbund Plats: Vilnius, Litauen

54 kg Sonja Olsson, DIF - Papandopoulu, Grekland; W 21-7
54 kg Sonja Olsson, DIF - Valsbyte, Litauen; W 27-10

2006-02-04; Bundesliga
Arr: BC Ringfrei Mülheim; Plats: Mülheim

57 kg Bashir Hassan, Mülheim (DIF) - Marcus Abramowski, Hertha BSC Berlin; W 31-20

2006-02-03/04/05; Herr junior-SM & Dam-SM
Arr: Upsala IF; Plats: Uppsala

04 60 kg Karin Kings, DIF - Teuta Cuni, GAK Enighet; L 7-21 (final)

2006-02-11; Stadskamp
Arr: S:t Michael BC; Plats: Athy, Kildare, Ireland

57 kg Bashir Hassan, Stockholm (DIF) - Ross Hickey, Dublin; W 21-17
69 kg Naim Terbunja, Stockholm (DIF) - Roy Sheahan, Dublin; L 1-4
75 kg Badou Jack, Stockholm (DIF) - Disha Gisha, Dublin; W AB 4

2006-02-11; Månadstävling
Arr: DIF; Plats: Klubblokalen

JC 57 kg Erik Grönwall, DIF – Rifat Khan, IF Linnéa; L 0-3
UB 70 kg Freddy Malki, DIF – Yunus Emre Gyl, Botkyrka; W 2-1
JC 75 kg Jevgenij Namestnikov, DIF – Nikan Soheilifar, IF Linnéa; W AB 1
SC 64 kg Rami Fahran, DIF – Alexander Persson, Tensta BK; EXH
JC 91 kg Marc Benjaro, DIF – David Lindebo, HIF; EXH

2006-02-15/16/17/18/19/20; Standja Memorial Tournament
Arr: Bulgariens Boxningsförbund; Plats: Pleven, Bulgarien

16 75 kg Badou Jack, Sverige - Rumen Motovski, BUL; L 27-35
16 81 kg Steven Musisi, Sverige - Dilshod Abidjonov, UZB; L 25-38
16 91 kg Joakim Höidén, Sverige - Plamen Nedyalkov, BUL; L 18-25
17 57 kg Bashir Hassan, Sverige - Dmytro Bulenkov, UKR; L 25-27

2006-02-16; Bronco Cup
Arr: AIF & Haninge; Plats: Brandbergens Centrum

66 kg Djamal Machmudov, DIF - Stefan Mohlin, IFK Linköping; L 0-3

2006-03-15/16/17; Felix Stamm Tournament
Arr: Polska Boxningsförbundet; Plats: Warzawa, Polen

57 kg Bashir Hassan, Sverige - Michal Chudecki, Polen; L 13-25
69 kg Naim Terbunja, Sverige - Magomed Nurudinov, Vitryssland; L 18-19
75 kg Badou Jack, Sverige - Igor Conobeev, Moldavien; W RSC 2
75 kg Badou Jack, Sverige - Mirislaw Nowosada, Polen; L 14-17
81 kg Steven Musisi, Sverige - Evgenij Cernovoi, Moldavien; L 13-25
+91 kg Modo Sallah, Sverige - Tomasz Hutkowski, Polen; L 13-16

2006-04-01; Månadsboxning
Plats: N Agnegatan 36; Arr: Djurgårdens IF

Ung 66 kg Joanna Ekedahl, DIF - Mariana Särkonen, IF Linnéa; L 1-2
Ung 70 kg Alexei Samsonenko, DIF - Richard Björklund, BK Kelly: EXH
Jun 91 kg Marc Benjaro, DIF - Anastatios Santis, BK Dalen: W 3-0
Sen 81 kg Jevgenij Namestnikov, DIF - Faisal Boye, BK Dalen: W 3-0
Sen 91 kg Kristian Lexell, DIF - Johan Granath, DIF: EXH

2006-04-07/08; Gee Bee Tournament
Arr: Finska Boxningsförbundet; Plats: Helsingfors, Finland

07 69 kg Naim Terbunja, Sve (DIF) - Anssi Korhonen, Fin; W RSCO 3 (23-3)
08 69 kg Naim Terbunja, Sve (DIF) - Hanati Silamu, Kina; L 12-30

2006-xx-yy, Gala
Arr: ?; Plats: Berlin, Tyskland

Djamal Machmudov, DIF - Armin Webhe, Tyskland; L 0-3
Djamal Machmudov, DIF - D Durgac, Tyskland; L 1-2

2006-04-20/21/22/23; Svenska Mästerskapen
Arr: Stockholm-Gotlands Boxningsförbund; Plats: Enskedehallen, Stockholm

20 69 kg Naim Terbunja, DIF - Mattias Bengtsson, Halmstads AIS; W 34-6
20 +91 kg Daniel Pettersson, DIF - Mats Honka, Redbergslid; L 9-34
57 kg Bashir Hassan, DIF - Rickard Lundby, Haninge BK; W 31-22
69 kg Naim Terbunja, DIF - Usama Aziz, Angereds BC; W 45-12
75 kg Badou Jack, DIF - Nasri Poteh, IK Ymer; W 40-19
81 kg Steven Musisi, DIF - Pål Nilssen, Stockholms AIF; W 22-19
91 kg Joacim Höidén, DIF - Jonathan Gromark, Stockholms AIF; W 28-25
23 57 kg Bashir Hassan, DIF - Andreas Bengtsson, Halmstads AIS; W 38-13 (final)
23 69 kg Naim Terbunja, DIF - Fabian Cubillios, Visby BK; W RSC 3 (final)
23 75 kg Badou Jack, DIF - Kennedy Katende, Sundsvalls BK; W 35-31 (final)
23 81 kg Steven Musisi, DIF - Demba Dumbya, IFK Linköping; W 17-6 (final)
23 91 kg Joacim Höidén, DIF - Babacar Kamara, Stockholms AIF; L 27-32 (final)
23 +91 kg Modo Sallah, DIF - Mats Honka, Redbergslid; W 24-14 (final)

2006-04-29, Månadsboxning
Plats: N Agnegatan 36; Arr: Djurgårdens IF

Dipl 66 kg Joanna Ekedahl, DIF - Adriana Siljendahl, DIF: 25-22
Ung 70 kg Fredy Malki, DIF - Emre Gyl, Botkyrka: W 2-1
Ung 75 kg Alexei Samsonenko, DIF - Philip Hanna, Botkyrka: L 0-3
Sen 57 kg Bashir Hassan, DIF - Abdirahman Nasir, Rågsved: EXH
Sen 75 kg Jevgenij Namestnikov, DIF - Billy Andersson, Haninge: L 1-2
Sen 91 kg Marc Benjaro, DIF - Anastahsios Giotidis, Upsala: W 3-0
Sen +91 kg Modo Sallah, DIF - Daniel Pettersson, DIF: EXH

2006-05-02/03/04/05/06/07; Ahmed Comet Cup
Arr: Turkiska Boxningsförbundet; Plats: Istanbul, Turkiet

57 kg Bashir Hassan, Sverige (DIF) - Yukup Kilic, Turkiet; W 29-27
57 kg Bashir Hassan, Sverige (DIF) - Enkhorzig, MGL; W 25-10
57 kg Bashir Hassan, Sverige (DIF) - Kanat Makatov; Kazakstan; L 27-47
91 kg Joacin Höidén, Sverige (DIF) - Densi Poyatsyke; Ukraina; L RSC 1
+91 kg Modo Sallah, Sverige (DIF) - Csaba Kurtucz, Ungern; W 24-10
+91 kg Modo Sallah, Sverige (DIF) - Alexandr Makarov, Kazakstan; W RSC 1
+91 kg Modo Sallah, Sverige (DIF) - Roltollah Hossezne, Irland; W 29-17
+91 kg Modo Sallah, Sverige (DIF) - Jasem Dellavary, Irland; W 13-5 (final)

2006-05-06/07; Maj Box Cup
Arr: Narva BK; Plats: Enskedehallen, Stockholm

Ungd A 54 kg Sonja Olsson, DIF - Linnéa Andersson, BK Falken; W RSC 1 (final)
Jun B 57 kg Joanna Ekedahl, DIF - Kajsa Werner, Tensta BK; W 3-0 (final)

2006-05-19/21; Gala
Arr: Italiens Boxningsförbund; Plats: Forli, Rom

19 Djamal Machmudov, DIF - x, Italien; L
21 Djamal Machmudov, DIF - x, Italien; W

2006-05-21, Månadsboxning
Plats: N Agnegatan 36; Arr: Djurgårdens IF

QJun 60 kg Joanna Ekedahl, DIF - Meltem Dirimell, Rinkeby International: W RSC 2
Jun 75 kg Rickard Eriksson, DIF - Robin Hansson, NBK Akilles: W 3-0
QSen 60 kg Micaela Lisroth, DIF - Josefina Pettersson, BK Kelly: W Uppg
Sen 57 kg Amin Osman, DIF - Kristoffer Gylray, Rinkeby International: EXH
Sen C 64 kg Rami Farhan, DIF - Erik Lavén, Star Fight: L Uppg
Sen 75 kg Jevgenij Namestnikov, DIF - Efrim Alp, Rinkeby International: EXH

2006-06-07/08/09/10, Golden Belt Tournament
Plats: Constance, Rumäniem; Arr: Rumäniens Boxningsförbund

07 75 kg Naim Terbunja, Sverige (DIF) - Sergey Golovgnov, Israel: W 33-12
08 75 kg Naim Terbunja, Sverige (DIF) - Nabil Kassel, Algeriet: W 23-17
08 75 kg Badou Jack, Sverige (DIF) - Shenghea Gheorgitha, Rumänien: W AB 4
09 75 kg Naim Terbunja, Sverige (DIF) -Mohammed Herkal, Egyptien: L 10-17
09 75 kg Badou Jack, Sverige (DIF) - Ronald Gavril, Rumänien: L 22-36
09 +91 kg Modo Sallah, Sverige (DIF) - Iuza Gulordava, Georgien: W 32-12
10 +91 kg Modo Sallah, Sverige (DIF) - Bogdan Duinu, Rmänien: L WO

2006-07-14/15/16/17/18/19/20/21/22/23, Europamästerskapen
Plats: Plovdiv, Rumäniem; Arr: Rumäniens Boxningsförbund

57 kg Bashir Hassan, Sverige (DIF) - Mikhail Bernadski, Vitryssland: L RSCO 3
75 kg Badou Jack, Sverige (DIF) - Matej Matkovic, Kroatien: W 30-16
75 kg Badou Jack, Sverige (DIF) - Oleksanr Usyk, Ukraina: L RSCO 3
+91 kg Modo Sallah, Sverige (DIF) - Roberto Cammarelle, Italien: L 14-25

2006-07-26, EM-test
Plats: Brygghuset, Stockholm; Arr: Narva BK

60 kg Karin Kings, DIF - Teuta Cuni, Guldstaden; L 1-2

2006-08-02, Fight Night
Plats: Tantogården, Stockholm; Arr:

60 kg Amir Babek Hashimi, DIF - NN, DIF; EXH

2006-08-30, Fight Night
Plats: Tantogården, Stockholm; Arr:

+91 kg Daniel Pettersson, DIF - Marc Benjaro, DIF; EXH

2006-09-03, Fight Night
Plats: Tantogården, Stockholm; Arr:

81 kg Naim Terbunja, DIF - Rickard Fagerudd, BK Örnen, DIF; W 4

2006-09-06/07/08/09, Machachkala
Plats: Dagestan, Ryssland; Arr:

06 +91 kg Daniel Pettersson, DIF - Ahmed Gadshiemahaveca, Ryssland; W 10-5
08 91 kg Joacim Höidén, DIF - Gadjiruysiev, Ryssland; W 26-19
08 +91 kg Daniel Pettersson, DIF - Gardstalev, Ryssland; L AB 2
09 91 kg Joacim Höidén, DIF - ?; L

2006-09-15, Månadsboxning
Plats: N Agnegatan 36; Arr: Djurgårdens IF

57 kg Emma Johansson, BK Kelly - Micaela Lisroth, Djurgården; Uppv
81 kg Naim Terbunja, Djurgården - John Reed, BK Kelly; 3-0
60 kg Erik Grönwall, Djurgården - Ibrahim Israeli, Botkyrka; Uppv
64 kg Jamal Magsudi, Djurgården - Daniel Fernando Bernal, Star Fight; 3-0
70 kg Erik Skoglund, Nyköping - Djamal Machmudov, Djurgården; 2-1
48 kg Aidar Aytmatov, Djurgården - Peter Chalampang, Katrineholm; 2-1
91 kg Marc Benjaro, Djurgården - Jonathan Gustavii, Djurgården; 3-0
91 kg Johan Granath, Djurgården - Staffan Roos, Djurgården; RSC 3

2006-09-22/23/24; Karl Leman Tournament
Plats: Tallinn; Arr: Karl Leman Poksi Klub

91 kg Joacim Höjdén (SWE) - Yosuf Abed Elgani (ISR): W 16-15
91 kg Joacim Höjdén (SWE) - Jarmo Rosberg (FIN): L 20-21

2006-09-29/30 & 2006-10-01, Falken Box Cup
Plats: Estraden, Gävle; Arr: BK Falken

29 +91 kg Daniel Pettersson, DIF - Pierre Souma, BK Puma: L 0-5
30 69 kg Naim Terbunja, DIF - Kennedy Katende, Sundsvall: W 5-0

2006-10-05, Landskamp
Plats: Caruso Club, Sudbury, Kanada; Arr: Kanadas Boxningsförbund

60 kg Karin Kings, Sverige (DIF) - Wendy Lee Baird, Kanada: W 20-19

2006-10-06/07/08, Euro Box Open
Plats: Slupsk, Polen; Arr: Slupsk, Boguslawski & Selberg

06 Ungd 70 kg Djamal Machmudov, DIF - NN, Polen: W 3-2
06 Jun 64 kg Rasul Musaev, DIF - Milyahl, Moldavien: W 5-0
07 Ungd 70 kg Djamal Machmudov, DIF - NN; Polen: L 0-5
07 Jun 64 kg Rasul Musaev, DIF - Loniewski, Poland: W 5-0
08 Ungd 70 kg Djamal Machmudov, DIF - McCollen, Skottland: W 3-0
08 Jun 64 kg Rasul Musaev, DIF - Akil Adnan, Sverige: L 0-3

2006-10-07, Landskamp
Plats: Complexe Sportif Robillaird, Montreal, Kanada; Arr: Kanadas Boxningsförbund

60 kg Karin Kings, Sverige (DIF) - Carolaine Barriault, Kanada: W 23-3

2006-10-08, Landskamp
Plats: Tristar Gym, Montreal, Kanada; Arr: Kanadas Boxningsförbund

60 kg Karin Kings, Sverige (DIF) - Eve Fortin, Kanada: W RSCO 2

2006-10-15, Månadsboxning
Plats: N Agnegatan 36; Arr: Djurgårdens IF

50 kg Susanne Wiklund, DIF - Elin Rönnlund, Haninge BK: L 1-2
69 kg Rasul Musaeev, DIF - Erik Skoglund, Nyköping: EXH
75 kg Jevgenij Namestrikov, DIF - Ala Sale, Örebro BK: W 3-0
81 kg José Moises Duran, DIF - Richard Collins, Botkyrka: EXH
91 kg Martin Wallin, DIF - Staffan Roos, DIF: W 3-0
91 kg Jonathan Gustavii, DIF - Senad Pajazetovic, Örebro BK: W 3-0

2006-10-19/20/22, Tammer Tournament
Plats: Finland; Arr: Tamperee

75 kg Naim Terbunja, Sverige (DIF) - Jarrod Fletcher, Australien: L 12-22

2006-10-21/22, Draken Cup
Plats: Sporthallen, Sundsvall; Arr: Sundsvalls BK

21 Sen A 64 kg Rasul Musaev, DIF - Rickard Semakula, Sundsvalls BK: L DQ 3
21 Sen A 75 kg Jevgenij Namestnikov, DIF - Ekrim Yerlikaya, BK 30: W 4-1
22 Sen A 75 kg Jevgenij Namestnikov, DIF - Kevin Kelving, BK Masen: W 5-0
22 Sen C 91 kg Jonathan Gustavii, DIF - Joel Landström, BK Hammaren: W 3-2

2006-10-29/30, Fight Night
Plats: Brygghuset, Stockholm; Arr: Narva BK

29 >69 kg Naim Terbunja, DIF - Paul Nilssen, AIF: W 3-0
29 >69 kg Badou Jack, DIF - Babacar Kamara, AIF: L 1-2
30 >69 kg Badou Jack, DIF - Paul Nilssen: W 3-0 (3:e pris)
30 >69 kg Naim Terbunja, DIF - Babacar Kamara: L 0-3 (final)

2006-11-03/04/05, Angered Centrum Box Cup
Plats: Sporthallen, Angered; Arr: Angered BC

03 UA 75 kg Dennis Machuskin, DIF -
03 SC 91 kg Jonathan Gustavii, DIF - Tope Omisovic, Harrington England: L KO 3
04 UA 75 kg Dennis Machuskin, DIF -
04 SC 91 kg Marc Benjaro, DIF - Kirna Kolvik, BK Moss Norge: L DQ 3
05 UA 75 kg Dennis Machuskin, DIF - Sami Kesen, Linnéa: L WO
Sen A 64 kg Rasul Musaev, DIF - Yasser Abdou Iriba, Narva BK; L 0-3 SA 60 kg Bashir Hassan, DIF - Tensta: W RSC 1
SC 75 kg Jevgennij Namestrikov, DIF -
SC 75 kg Jevgennij Namestrikov, DIF -

2006-11-19, Månadsboxning
Plats: N Agnegatan 36; Arr: Djurgårdens IF

Dipl 57 kg Adriana Siljendahl, Djurgårdens IF - Pamela Chamy, Tensta BK: EXH
Ung 75 kg Dennis Machuskin, DIF - Philip Hannah, Botkyrka: L 0-3
Dam 60 kg Michaela Lisroth, DIF - Sanna Skoglund, IF Linnéa: W 3-0

2006-11-17/18/19, Olaine Grand Prix
Plats: Riga; Arr:

17 91 kg Joacim Höidén, DIF - Marius Gebutavisious, Litauen; L 1-4
18 +91 kg Daniel Pettersson, DIF - Jakobsons, USA; L RSC 4

2006-11-24/25, Adem Jashari
Plats: Pristhine, Kosovo; Arr: Kosovos Boxningsfederation

24 75 kg Naim Terbunja, DIF - Ismet Dobratiqi, Kosovo: W 2-0
24 75 kg Naim Terbunja, DIF - Drashkovic Boshko, Maili i Zi: W 2-0

2006-11-24/25/26, Ungdoms-SM
Plats: Heidenstamsskolan, Uppsala; Arr: Upsala IF/SBF

25 66 kg Djamal Machmudov, DIF - Christoffer Hauptmann, BK Örnen: 29-8
26 66 kg Djamal Machmudov, DIF - Jones Södergren, Haninge: 21-29

2006-11-24/25/26, Copenhagen Cup
Plats: Köpenhamn; Arr: Danska Boxningsförbundet

25 57 kg Bashir Hassan, Sverige - Yevgen Kubalyuk, Ukraina: W 41-17
26 57 kg Bashir Hassan, Sverige - Ashley Dlamini, Sydafrika: W 51-7

2006-12-09, Månadsboxning
Plats: N Agnegatan 36; Arr: Djurgårdens IF

Dipl 57 kg Adriana Siljendal, DIF - Moa Rindell, BK Örnen: EXH
Ungd 70 Djamal Machmudov, DIF - Jesper Schinkler, Haninge: L 1-2
Jun 50 kg Susanne Wiklund, DIF - Elin Rönnlund, Haninge: L 0-3
Sen 69 Adjamal Omarzadah, DIF - Tresor Kambeya, Eskilstuna BK: L 0-3

2006-12-09, Landskamp
Plats: Boden; Arr: Svenska boxningsförbundet/I19 IF

57 kg Bashir Hassan, Sverige - Jyri Naskali, Finland: W 3-0

2006-12-16, Klubbtävling
Plats: träningslokalen, Rinkebytorg; Arr: Rinkeby International

91 kg Jonathan Gustavii, DIF - Gino Torlo, Rinkeby Int: L 0-3

2006-12-16, Julgala
Plats: Träningslokalen, Markbacken, Örebro; Arr: Örebro BK

60 kg Michaela Lisroth, DIF - Sandra Hermansson, Örebro BK: L RSC 3
Dipl 54 kg Adriana Siljendahl, DIF - Ida Lundblad, TIFA BC: W 29-23

2006-12-16; Bundesliga
Arr: ?; Plats: ?

57 kg Bashir Hassan, Hamm (DIF) - Goutschow, Tyskland; L 4

2006-12-17, Landskamp
Plats: Paris; Arr: Franska Boxningsförbundet

60 kg Karin Kings, Sverige - Lucie Bertrand, Frankrike: L 11-21

2006-12-17, Fight Night
Plats: Brygghuset, Stockholm; Arr: Narva BK

69 kg Rasul Musaev, DIF - Jehova N´Tuve, Angered BC: W 3-0

Äldre resultat


websnabben