Kontakt: info
Hemsidan:
webmaster
Antal besökare
sedan 2000-05-18:
35379

Resultat 2007

2007-01-13; Bundesliga,
Arr: ? Plats: ?

57 kg Bashir Hassan, Hamm (DIF) - Edouard Tag, Tyskland; W 4

2007-01-20/21, DIF Box Open
Arr: DIF, Plats: DIF:s lokal

20 UB 50 kg Ruslan Saliev, DIF - Erik Wall, UIF: W 3-0 (final)
20 SC 69 kg Stamatious Aristidou, BK Vargen/BK 25 - Ajamal Omarzada, DIF: L 0-3
20 SA 48 kg Susanne Wiklund, DIF - Asiye Özelm Sahin, BK Träffen: EXH
21 DA 60 kg Adriana Siljendal, DIF - Felicia Gihl Wieder, IF Linnéa: W 3-0 (final)
21 DB 45 kg Lauri Korhonen, Finland - Jonas Lundstedt, DIF: W 3-0 (final)
21 JC 51 kg Suzanne Wiklund, DIF - Elin Rönnlund, Haninge BK: L 0-3 (final)
21 SC 60 kg Fadma Ali Ahmed, DIF - Malin Johansson, Kalmar BK: L 0-3 (final)
21 UA 52 kg Aidar Aytmatov, DIF - Matti Koota, Finland: L 0-3 (final)
21 UB 80 kg Richard Collins, Botkyrka BK - Denis Makushkin, DIF: W 3-0 (final)

2007-01-20; Bundesliga
Arr: ? Plats: ?

57 kg Bashir Hassan, Hamm (DIF) - Marcus Abramowski, Tyskland; L 4

2007-02-02/03/04, Junior-SM
Arr: Angered BC, Plats: Angered

02 64 kg Rasul Musaev, DIF - Alexander Persson, Tensta: W RSC 4
03 64 kg Rasul Musaev, DIF - Zackaria Afad, Angered: W 21-10
04 48 kg Aydar Aytmatov, DIF - Saman Shamoradi, Angered: W 23-12 (final)
04 64 kg Rasul Musaev, DIF - Neshan Seifkhani, Eskilstuna: W 27-10 (final)

2007-02-10/11, Bundesliga
Arr: ?, Plats: ?

57 kg Bashir Hassan, Hamm (DIF) - Grigorij Tulakov, Tyskland: W 4
+91 kg Modo Salah - ?: W

2007-02-15/16/17/18, Stranja Tournament
Arr: Bulgariska BF, Plats: Sofia, Bulgarien

15 91 kg Joakim Höjdén, Sverige - Dimitry Klichar, Ukraina: L RSCO 3 (7-27)

2007-02-24, Månadsboxning
Arr: DIF, Plats: DIF:s lokal

Dip 57 kg Adriana Siljendahl, DIF - Sanna Hussein, Tensta BK: W 3-0
Dip 80 kg Martin Benjaro, DIF - Linus Björk, BK Örnen: W 0-3
UB 54 kg Ruslan Saliev, DIF - David Denaj, Köping: W 3-0
SC 60 kg Fadma Ali Ahmed, DIF - Pamela Chamy, Tensta BK: W 3-0
SA 91 kg Joacim Höidén, DIF - Gino Torlo, Rinkeby Int: W RSC 4
U 75 kg Denis Makushkin, DIF - Philip Hannah, Botkyrka: EXH

2007-03-03, Bundesliga
Arr: ?, Plats: ?

57 kg Bashir Hassan, Hamm (DIF) - Robert Lamm, Gotha, Tyskland: W 4

2007-03-21/22/23/24/25, Felix Stamm Tournament
Arr: Polska BF, Plats: Warszawa

22 57 kg Bashir Hassan, Sverige - Michel Zerominski, Polen: W 19-13
23 57 kg Bashir Hassan, Sverige - Yakub Kilic, Turkiet: W 19-14
24 57 kg Bashir Hassan, Sverige - Andrzej Liczik, Polen: L 19-20

2007-03-23/24/25; Internationell turnering
Arr: ?, Plats: Belgrad

23 91 kg Joakim Höidén, DIF - Jevgenij Romanov, Ryssland: L 18-40

2007-03-24/25, Nordiska Mästerskapen
Arr: Finska BF, Plats: Finland

24 60 kg Karin Kings, Sverige - Eva Wahlström, Finland: L 12-24

2007-03-31/04-01, Landskrona Box Open
Arr: Landskrona BK, Plats: Landskrona

81 kg Mohammed Ali, DIF - Salim Abdulahad, IK Ymer: L 0-3

2007-04-02, Landskamp
Arr: Svenska BF, Plats: Nalen

57 kg Bashir Hassan, Sverige - Samir Mounieme, England: W 2-1
75 kg Naim Terbunja, Sverigeb - Marlon Reid, England: W 3-0
91 kg Joakim Höidén, Sverige - David Reed, England: L RSC 4

2007-04-14, Landskamp
Arr: Landskrona BK, Plats: Landskrona

+91 kg Modo Sallah, Sverige - Dennis Rasmussen, Danmark: W 3-0

2007-03-13/14/15, Gee Bee turneringen
Arr: , Plats: Helsingfors, Finland

13 75 kg Naim Terbunja, Sverige - Aleksander Rubjuk, Estland: W 15-12
14 57 kg Bashir Hassan, Sverige - Vladimir Nikoforov, Estland: W RSC 3
14 75 kg Naim Terbunja, Sverige - Niko Jokinen, Finland: L 15-22
15 57 kg Bashir Hassan, Sverige - Michel Chudecki, Polen: L 9-14 (final)

2007-04-19/20/21/22, SM
Arr: Sundsvallas BK, Plats: Sundsvall

19 75 kg Naim Terbunja, DIF - Kennedy Katende, Sundsvalls BK: W 53-19
19 91 kg Joacim Höidén, DIF - Martin Axelsson, IK Ymer: L KO 2
19 +91 kg Modo Sallah, DIF - Pierre Souma, BK Puma: W 35-9
20 57 kg Bashir Hassan, DIF -Ilri Kastrati, Angered: W 41-7 (semi)
20 64 kg Rasul Musaev, DIF - Cyrus Fahradi, BK Rapid: W 37-29 (kvart)
20 75 kg Naim Terbunja, DIF - Salim Adbullaha, IK Ymer: W 41-9 (semi)
21 64 kg Rasul Musaev, DIF - Karlo Tabaghua, Växjö: L 27-29 (semi)
22 57 kg Bashir Hassan, DIF - Clarence Goyeram, Skarpnäcks BK: W (final)
22 75 kg Naim Terbunja, DIF - Nasri Poteh, IK Ymer: W (final)
22 +91 kg Modo Sallah, DIF - Krister Palmen, BK Puma: W KO 1 (final)

2007-05-05/06, Maj Box Cup
Arr: Narva BK, Plats: Eriksdalshallen, Stockholm

05 52 kg Susanne Wiklund, DIF - Emma Vestesson, BK Revansch: W 27-6 (final)
05 57 kg Adriana Siljendahl, DIF - Pamela Chamy, Tensta BK: W AB 2 (semi)
05 57 kg Fadma Ali Ahmed, DIF - Ida Selbing, Helsingborgs BK; L 10-31 (final)
05 66 kg Joanna Ekedahl, DIF - Sara Karlsson, Skoftebyns AIS: W 32-8 (semi)
06 57 kg Adriana Siljendahl, DIF - Annelie Hersley, Höllviken: L 7-18 (final)
05 66 kg Joanna Ekedahl, DIF - Veronika Carlsson, IF Linnéa; W AB 1 (final)

2007-05-10/11/12, Ahmet Comert Cup
Arr: Turkiets BF, Plats: Istanbul, Turkiet

10 75 kg Naim Terbunja, Sverige - Savas Kaya, Turkiet: L 7-17
10 +91 kg Modo Sallah, Sverige - Jasem Delavevy, Irland: W 11-8
11 57 kg Bashir Hassan, Sverige - Vaskup Kilic, Turkiet: L 12-24
10 +91 kg Modo Sallah, Sverige - Rycebaev, kazakstan: L RSC 3

2007-05-09/10/11/12, Socikas Tournament
Arr: Litauiska BF, Plats: Kaunas, Litauen

69 kg Dzjamal Machmudov DIF - ?, Litauern: L 3-21

2007-05-19/20, Mellansvenska Mästerskapen
Arr: Rågsveds BK & Haninge BK, Plats: Brandbergen

19 54 kg UB Ruslan Saliev DIF - Erik Wall Uppsala IF: W 3 - 0 (semi)
19 70 kg UA Djamal Machmudov DIF - Zinar Shamlou Tensta BK: L 0 - 3 (semi)
19 75 kg Naim Terbunja DIF - Semen Poskotin BK Träffen: W 3 - 0 (final)
19 75 kg UB Denis Makuskin DIF - Kustrim Mustafa IFK Linköping: W 2 - 1 (semi)
19 91 kg SC Kristian Lexell DIF - Andreas Nilsson BK Träffen: W 3 - 0 (final)
20 52 kg UB Juliana Söderström Botkyrka BK - Suzanne Wiklund DIF: L 0-3 (final)
20 66 kg JC Sara Karlsson Skoftebyns AIS - Johanna Ekedahl DIF: L 0-3 (final)
20 54 kg UB Ruslan Saliev DIF - Klas Jansson BK 30: L w.o (final)
20 69 kg SC Tobias Andersson Skoftebyns AIS - Adjmal Omarzada DIF: L 0-3 (final)
20 69 kg JB Djamal Machmudov DIF - Sebastian Sollie IFK Linköping: W 3-0 (final)
20 75 kg UB Fredrik Johansson Oxelösunds BK - Denis Makuskin DIF: W 0-3 (final)

2007-06-01/02/03, Round-Robin turnering
Arr: Irlands BF, Plats: Dublin

70 kg Dzjamal Mahmoudov, DIF - Vytautas Jankauskas, Litauen: W RSC 2
70 kg Dzjamal Machmoudov, DIF - Bernard Roe, Irland: W 18-12
70 kg Dzjamal Mahmoudov, DIF - Albert Becker, Tyskland: L 14-16

2007-06-24/25/26/27/28/29, Europamästerskapen för ungdomar
Arr: Ungerska BF, Plats: Siofok, Ungern

70 kg Dzjamal Machmoudov, Sverige - Bernard Roe, Irland: L 13-14

2007-09-10/-/15, Umakhanov Memorial
Arr: Rysslands BF, Plats: Mahachkala, Ryssland

12 75 kg Jevgenij Namestnikov, DIF - A Jevedegefrol, Ryssland: L RSCO 3

2007-09-19/-/23, Ostrava-turneringen
Arr: Tjeckiens BF, Plats: Ostrava

20 75 kg Naim Terbunja, Sverige - Donatas Bondarovis, litauern: W 14-12
21 57 kg Bashir Hassan, Sverige - Khasan Irgashev, Ryssland: L 20-39
21 75 kg Naim Terbunja, Sverige - Istvan Szili, Ungern: W 33-20
21 81 kg Badou Jack, Sverige - Jeton Plakaj, Kosovo: W RSCH 4
22 75 kg Naim Terbunja, Sverige - Oliver Obradovic, Österrike: W 29-13
22 81 kg Badou Jack, Sverige - Mario Sivolia Jelica, Kroatien: L 6-17
23 75 kg Naim Terbunja, Sverige - Vladimir Milevskij, Litauen: W 27-13

2007-09-28/29/30, Falken Cup
Arr: BK Falken, Plats: Estraden, Gävle

28 75 kg SB Jevgenij Namestrikov, DIF - Anders Sandberg, Tifa: W 5-0
29 64 kg SA Serdar Demircan, DIF - Mohammed Semmo, Angereds BC: W 3-2
29 69 kg SC Adjamal OmarZadeh, DIF - Meserete Bede, BK Dalen: W 5-0
29 75 kg SB Jevgenij Namestrikov, DIF - Adnan Salli, Helsingborg: W 3-2
30 48 kg UB Ruslan Saliev, DIF - Niklas Helgesson, NBK Akilles: W 4-1 (final)
30 54 kg SB Susanne Wiklund, DIF - Malin Arnesson, IFK Umeå: L 1-2 (final)
30 57 kg UB Adriana Siljendahl, DIF - Pamela Chamy, Tensta BK: W 2-1 (final)
30 64 kg SA Serdar Demircan, DIF - Sinan Bayrak, BK Träffen: L WO (final)
30 69 kg SC Adjamal OmarZadeh, DIF - Kim Carnéus, IFK Umeå: L 1-4 (final)
30 75 kg SB Jevgenij Namestrikov, DIF - Mohammed Abdi, Angered BC: W 3-2 (final)

2007-10-13, Månadsboxning
Arr: DIF, Plats: DIF:s lokal

Dip 40 kg; Radion Oschirov, DIF-Issa Kouri, Tensta BK: D 25-24,5 (1-2)
Ungd 48 kg; Ruslan Saliev, DIF-Niklas Helgesson, NBK/Akilles: L 1-2
Jun 75 kg; Rasmus Korneliussen, DIF-Johan Stensved, BK Örnen: L 0-3
Q Sen 52 kg; Elin Rönnlund, Haninge-Susanne Wiklund, DIF: W 2-1
Sen 75 kg; Valentin Demetri, Tensta-Jevgenij Namestnikov, DIF: L 1-2

2007-10-20/-/11-03, VM
Arr: USA BF, Plats: Chicago

23 75 kg Naim Terbunja, Sverige - Adranik Hakobyan, Armenien: L 17-19
27 57 kg Bashir Hassan, Sverige - Nicholas Walters, Jamaica: W 13-9
28 81 kg Badou Jack, Sverige - Ramadan Yasser, Egypten: L 9-18
30 57 kg Bashir Hassan, Sverige - Sailom Adi, Thailand: L 10-23

2007-11-02/03/04, Angered Centrum Box Cup
Arr: Angered BC, Plats: Angered Centrum

02 SC 69 kg Adjmal Omarzada, DIF - Jan Johansen, Drammen: W RSC 1
02 SA 52 kg Suzanne Wiklund, DIF - Kristin Soot, AIK Lund: W 2-1
03 Dip 36 kg Adam Chartoi, DIF - Oscar Bergström, IK Ymer: W 2-1
03 JA Leon Charoi, DIF - Magnus Åkerman, BK Fox: L 1-2
03 UB 57 kg Adriana Siljendahl, DIF - Chinh Vo, Mysen BK: W AB 1
03 SC 69 kg Adjmal Omarzada, DIF - Craig Doyley, Harringey: L 1-2
03 JC 75 kg Joanna Ekedahl, DIF - Josefin Kandrell, BK Fox: W 3-0 (final)
03 SC 91 kg Kristian Lexell, DIF - Patrik Odén, Nässjö: W 3-0
04 Dip 36 kg Adam Chartoi, DIF - Harun Cutura, IK Ymer: W 3-0 (final)
04 SA 52 kg Suzanne Wiklund, DIF - Donia Aslanzadhe, Göteborg BT: L 0-3 (final)
04 UB 57 kg Adriana Siljendahl, DIF - Felicia Junger, Nyköpings BS: W 2-1 (final)
04 JC 51 kg Ruslan Saliev, DIF - Sabah Softic, Eskilstuna BK: L 1-2 (final)
04 SC 91 kg Kristian Lexell, DIF - Krystian Wyrzykow, Enighet: W 3-0 (final)

2007-11-11, Stadskamp
Arr: Stockholms BF, Plats: Eriksdalshallen

64 kg Leon Chartoi, Stockholm - Mohammed Semmo, Gbg: W 3 - 2
70 kg Joanna Ekedahl, Stockholm - Sofie Johansson, Gbg: W AB 2

2007-11-17, Månadsboxning
Arr: DIF, Plats: DIF:s lokal

Dip 32 kg Adam Chartoi, DIF - Emil Kjällenback, BK Örnen: W 2-1
Dip 45 kg Isse Ali, BK Örnen - Radion Ochirov, DIF: L 0-3
Dip 57 kg Robert Ohlander, DIF - Pritam Ahmed, Botkyrka BK: L 0-3
Dip 60 kg Gabbi Kalas, Botkyrka BK - Max Gerdling, DIF: W 3-0
Sen 75 kg Adjamal Omarzada, DIF - Boris Yuchn, BK Kelly: W 2-1
Sen 81 kg Niklas Underman, BK Kelly - Moises Marraquin, DIF: L 0-3
Ungd 57 kg Adriana Siljendahl, DIF - Juliana Söderström, Botkyrka BK: W 2-1
Sen 75 kg Jesper Schinkler, Haninge BK - Jevgenij Namestnikov, DIF: L DQ4
Dip 86 kg Martin Benjaro, DIF - Gabbi Kalas, Botkyrka BK: L 0-3

2007-11-23/24/25, Ungdoms-SM
Arr: Angered BC, Plats: Angered Centrum

24 57 kg Adriana Siljendahl, DIF - Annelie Hersley, Höllviken: L 2-7 (final)

2007-12-01/02, TIFA Box Cup
Arr: TIFA, Plats: Tidaholm

01 54 kg Sen Fadma Ali Ahmed, DIF - Helena Pettersson Örebro BK: W 3-0
01 70 kg Sen Joanna Ekedahl, DIF - Frida Hansen IK Ymer: W 3-0
02 57 kg Ungd Adriana Siljendahl, DIF - Annelie Hersley, Höllviken: L 0-3

2007-12-02, Landskamp
Arr: Finlands Boxningsförbund, Plats: Mikkeli, Helsingfors

57 kg Bashir Hassan, Sverige - Alex Vassilev, Finland: W 3-0

2007-12-08, Landskamp
Arr: Polens Boxningsförbund, Plats: ?

57 kg Bashir Hassan, Sverige - Michal Chudecki, Polen: L 1-2
75 kg Naim Terbunja, Sverige - Marciej Adamiak, Polen: L walk-over (skada)
81 kg Badou Jack, Sverige - Pawel Glazewski, Polen: W 3-0

2007-12-13/14/15/16, Tamperee Tournament
Arr: Tamperee, Plats: Åbo

13 81 kg: Badou Jack, SWE - Emil Katjaisto, FIN: W 11-5
14 57 kg: Bashir Hassan, SWE - Thomas Stalker, ENG: L 9-16
14 64 kg: Leon Chartoi, SWE - Kramou Hamza, ALG: L 13-21
14 75 kg: Naim Terbunja, SWE - Saliku-Biembe Marco Herry, COD: W 16-7
14 81 kg: Badou Jack, SWE - Abdelkader Bouhenia, FRA: L 0-12
15 75 kg: Naim Terbunja, SWE - Niko Jokinen, FIN: L 12-13

2007-12-15, Månadsboxning
Arr: DIF, Plats: DIF:s lokal

Dip 57 kg Robert Ohlander, DIF - Gaby Khalad, Botkyrka BK: L 0-3
Dip 70 kg Mattias Olguin-Mellado, DIF - Joel Moralez, Botkyrka BK: L 1-2
U 57 kg Max Gerling, DIF - Christian Icho, IF Linnéa: L 0-3
81 kg Ismael Missiuio, DIF - Martin Brunehult, IF Linnéa: W 3-0
U 52 kg Ruslan Saliev, DIF - Hayvan Vajalam, Crumlin: W 3-0
J 64 kg Raduane Kaya, DIF - Paul Kennedy, Crumlin; W 3-0
S 64 kg Rasul Musaev, DIF - Philip Sutcliffe, Crumlin: L 1-2
S 81 kg Moises Marraquin, DIF - Robert Burke, Crumlin: L 1-2

2007-12-27, Gala
Arr: ?, Plats: Odense

60 kg: Radouane Kaya DIF - Shadi Abdallah, Danmark: L 10-20

2007-12-28, Gala
Arr: ?, Plats: Esbjerg

60 kg: Radouane Kaya, DIF - Morat Topbas, Esbjerg: W 5-0

Äldre resultat


websnabben