Kontakt: info
Hemsidan:
webmaster
Antal besökare
sedan 2000-05-18:
35392

Resultat 2008

2008-01-19/20; Round-Robin turnering
Plats: Sheffield, England; Arr: Englands Boxningsförbund

19 57 kg Bashir Hassan, SWE - Djelkhir Khedafi, FRA; L 10-23
19 75 kg Naim Terbunja, SWE - George Groves, ENG; L 13-18
20 57 kg Bashir Hassan, SWE - Darren Traynor, SCO; W 18-9
20 64 kg Leon Chartoi, SWE - Serik Sapiyev, KAZ; L 5-24

2008-01-19/20; KP-Cup
Plats: Heidenstamskolan, Uppsala; Arr: Upsala IF

19 JB 75 kg Joanna Ekedahl, DIF - Johanna Olfsson, Bålsta BK; W 3-0
19 SB 75 kg Jevgenij Namestnikov, DIF - Maurio Galorini, Haninge BK; W 3-0
19 SA 75 kg Badou Jack, DIF - Salim Abdullahah, Redberslid; W RSC 1
19 SA 91 kg Daniel Pettersson, DIF - Joel Landström, Sandvikens BK; L 0-3 (final)
20 UA 48 kg Ruslan Saliev, DIF – Arkadij Smirnov, Ryssland; W 3-0 (final)
20 UB 57 kg Adriana Siljendahl, DIF - Palmela Chamy, Tensta; W 3-0 (final)
20 JB 75 kg Joanna Ekedahl, DIF – Mikaela Laurén, Dalen; W 3-0 (final)
20 SC 75 kg Fadma Ali Ahmed, DIF – Madelene Eckerling, Narva; W 3-0 (final)
20 SC +91 kg Alexander Gustafsson, DIF - Johan Flybring, Falken; W KO 2 (final)
20 SB 60 kg Redouane Kaya, DIF – Karsam Salim, Örnen; W 3-0 (final)
20 SB 75 kg Jevgenij Namestnikov, DIF - José Martinez, Kungälv; L 0-3 (final)
20 SA 52 kg Susanne Wiklund, DIF - Johanna Sjödin, IFK Umeå; W 3-0 (final)
20 SA 75 kg Bado Jack, DIF – Pål Jeppsson, Sundsvall; W 3-0 (final)

2008-01-26; Vernissage
Plats: Midsommargården, Telefonplan; Arr: Tallstig & Hökenström

Ruslan Saliev, DIF - Jevgenij Shabajants, DIF; EXH

2008-01-27; Stockholms Diplomserie
Plats: HBK:s klubblokal, Brandbergens Centrum; Arr: Haninge BK

42 kg Radion Ochirov, DIF - Peter Broniewicz, Botkyrka BK; W 24-15
60 kg Robert Ohlander, DIF - Sami Zaidi, Rinkeby; W 28-21
66 kg Mattias Olguin-Mellado, DIF - Abdoulie Njai, Botkyrka BK; W 22-20

2008-01-31 & 2008-02-01; Strandja Tournament
Plats: Strandja, Bulgarien; Arr: Bulgariens BF

31 57 kg Bashir Hassan, SWE - Sergio Prado, ESP; W 30-10
01 57 kg Bashir Hassan SWE - Boyan Alexandrov BUL; L 11-19
01 75 kg Naim Terbunja SWE - Sergiy Derevyanzhenko UKR; L 9-18

2008-02-01/02/03; Junior-SM
Plats: Eriksdalshallen, Stockholm; Arr DIF & Skarpnäck

01 57 kg Adriana Siljendahl, DIF - Linnea Wikman, Gullstadens BK; L 16-32
01 64 kg Leon Chartoi, DIF - Roman Pichuhin, BK Hammaren; W 29-1
02 64 kg Leon Chartoi, DIF - Christoffer Nyman, Kristianstads BK; W RSC 2
02 75 kg Joanna Ekedahl, DIF - Josefin Kandrell, BK Fox; W 26-11 (final)
03 48 kg Ruslan Saliev, DIF - Niklas Helgesson, NBK Akilles; L 9-18 (final)
03 64 kg Leon Chartoi, DIF - Mohammed Semmo, Angereds BC; W 21-11 (final)

2008-02-10; Stockholms Diplomserie
Plats: BBK:s klubblokal; Arr: Botkyrka BK

42 kg Radion Ochirov, DIF - Sohail Ardjanandi, Tenstaa BK; W 25-17
60 kg Robert Ohlander, DIF - Joel Morales, Botkyrka; D 24-24
66 kg Mattias Olguin-Mellado, DIF - Abdoulie Njai, Botkyrka BK; W 26-24

2008-02-17; Stadskamp
Plats: Kviberg, Göteborg; Arr: Västsvenska Boxningsförbundet

J 64 kg Leon Chartoi, DIF - Jehowa N´tuwe, Angered BC; L 1-2

2008-02-23; Gala
Plats: Cork, Irland; Arr: ?

52 kg Suzanne Wiklund, DIF - Debbie Rogers, IRL: L 1-10
57 kg Adriana Siljendahl, DIF - Ciara Noonan, IRL: W 15-5
70 kg Johanna Ekdahl, DIF - Lauragh O´Neill, IRL: W 13-8

2008-02-23/24; Diplom-SM
Plats: Tidaholm; Arr: TIFA

23 DC 35 kg Adam Chartoi, DIF - Abdou Gherbi, BK Amatör; W 3-0
23 DB 44 kg Radion Ochirov, DIF - Rovan Diary Ali, Örebro BK; W 2-1
23 DA 60 kg Robert Ohlander, DIF - Walter Banowna; BK Amatör; W 2-1
23 DA 75 kg Mattias Olguin-Mellado, DIF - Pontus Skoog, Eskilstuna; L 0-3
24 DC 35 kg Adam Chartoi, DIF - Mohammed Kuci, TIFA; W 3-0 (final)
24 DB 44 kg Radion Ochirov, DIF - Leon Karlsson Skarpnäcks BK; W 2-1 (final)
24 DA 60 kg Robert Ohlander, DIF - Tim F Korhola; Bålsta; W 2-1 (final)

2008-02-25/26/27/28/29/30; OS-kval
Plats: Roseto degli Abruzzi; Arr: Italiens BF

25 75 kg Naim Terbunja, Sve - Georgios Grazis, Grekland; W 27-7
26 57 kg Bashir Hassan, Sve - Morozovs Valentins, Litauen; L 13-20
26 75 kg Naim Terbunja, Sve - Dariuz Sek, Polen; W 17-5
27 75 kg Naim Terbunja, Sve - Oliver Obradovic, Österrike; W 33-11
29 75 kg Naim Terbunja, Sve - Andranik Hakobyan, Armenien; W 16-13
30 75 kg Naim Terbunja, Sve - James de Gale, England; W walkover (final)

2008-03-01/02; Tensta-Rineby Box Open
Plats: Ungdomens Hus, Rinkeby; Arr: Tensta BK & Rinkeby Int

01 Dip 36 kg Adam Chartoi, DIF - Emil Kjällenback, BK Örnen; W 29-26
01 Dip 60 kg Robert Ohlander, DIF - Danny Haddad, IF Linnea; L 29-32
01 Dip 86 kg Martin Benjaro, DIF - Walat Kaplan, Järfälla; L 25–31
01 Dip 42 kg Radion Ochirov, DIF - Rovan Diary Ali, Örebro; L 25–25+
01 Dip 36 kg Adam Chartoi, DIF – David Hurutian, Stenhagen KK; W 34 -22 (final)
01 SC 57 kg Fadma AliAhmed, DIF - Madeleine Eckerling, Narva BK; W 3-0
01 SA 60 kg Redouane Kaya, DIF - Farhan Mohammed, Tensta BK; L 1-2
02 SC 57 kg Fadma AIi Ahmed, DIF - Helena Petersson, Örebro BK; W 3-0 (final)
02 69 kg Leon Chartoi, DIF - Jesper Schinkler, Haninge BK; W 3-0 (final)

2008-03-08/09, Halmstad Box Open
Plats: Halmstad; Arr: Halmstads BK

08 SA 75 kg Badou Jack, DIF - Erik Skoglund, Nyköping; W 4-1
09 SA 75 kg Badou Jack, DIF - Oscar Ahlin, Tensta BK; W 3-0 (final)

2008-03-16; Stockholms Diplomserie
Plats: SIF:s Klubblokal, Fisksätra Centrum; Arr: Saltsjöbadens IF Boxning

45 kg Radion Ochirov, DIF - Rejen Raza, IF Linnéa; L 25-32
45 kg Adam Chartoi, DIF - Rejen Reza, IF Linnéa; W 33-31
60 kg Robert Oulander, DIF - Danny Haddad, IF Linnéa; L 28-30
70 kg Mathias Olguin, DIF - Akan Özcan, Botkyrka BK; W 21-20

2008-03-12/13/14/15; Felix Stamm Tournament
Plats: Warzawa; Arr: Polens BF

12 57 kg Bashir Hassan, Sve - Michel Zerominski, Polen; W 23-12
12 75 kg Badou Jack, DIF - Maciej Adamiak, Polen; W 18-16
13 57 kg Bashir Hassan, Sve - Bulenko Dmytro, Ukraina; W 24-17
13 64 kg Leon Chartoi, Sve - Marcin Legowski, Polen; L 10-19
13 75 kg Badou Jack, DIF - Matvey Korobov, Ryssland; L 4-13
14 57 kg Bashir Hassan, Sve - Li Yang, Kina; L 7-13 (semi)

2008-03-20; Klubbgala
Plats: HBK:s träningslokal, Brandbergens Centrum; Arr: Haninge BK

Jun 52 kg Suzane Wiklund, DIF - Juliana Söderström, Botkyrka BK; L 0-3

2008-03-28/29/30; OS-Kval
Plats: Windhoek, Namibia; Arr: Namibias BF

28 75 kg Badou Jack, Gambia - Masana Manganyi, Sydafrika; W AB 3
29 75 kg Badou Jack, Gambia - Danoluko Ekele, Nigeria; W 7-0
30 75 kg Badou Jack, Gambia - Herry Biembe, Kongo; W 8-0 (final)

2008-03-28/29/30; Nybörjar-SM
Plats: Gävle; Arr: BK Falken

28 Sen 75 kg Ismael Missiouio, DIF - Sebastian Tärnström, Tensta BK; L 0-3
29 Jun 57 kg Tilek Turgunbayev, DIF - André Westman, BK Hammaren; L 1-2 (semi)
29 Sen 57 kg Fadma Ali Ahmed, DIF - Madeleine Eckerling, Narva; L 1-2 (final)
29 Sen 91 kg Marc Benjaro, DIF - Tony Facey, BK Köping; W 2-1 (semi)
29 Sen 81 kg Naim Terbunja, DIF - Kennedy Katende, Sundsvall; EXH
30 Sen 91 kg Marc Benjaro, DIF - Tino Lindström, IFK Linköping; L 1-2(final)

2008-03-29/30; Nordiska Mästerskapen
Plats: Lund; Arr: Svenska BF

29 Jun 64 kg Leon Chartoi, Sve - Stian Sundstedt, Norge; W RSC 3 (semi)
29 Sen 70 kg Johanna Ekedahl, Sve - Petra Brodersen, Sverige; W 5-0 (final)
30 Jun 57 kg Adriana Siljendahl, Sve - Tanja Paunovic, Sverige; W 5-0 (final)
30 Jun 64 kg Leon Chartoi, Sve - Patrick Nielsen, Danmark; W 3-2 (final)

2008-04-05/06; Mellsvensvenska Mästerskapen
Plats: DIF:s lokal; Arr DIF

05 Dipl C36 kg Adam Chartoi, DIF - David Harutyunyan Stenhagen; W 3-0
05 Dipl B45 kg Radion Ochirov, DIF - Karen Bagratuni, Stenhagen; W 2-1
05 Dipl A60 kg Robert Ohlander, DIF - Akan Özcan, Botkyrka; W 2-1
05 Dipl B45 kg Radion Ochirov, DIF - Issa Ali, Örnen; W 2-1
05 Dipl A60 kg Robert Ohlander, DIF - Victor Mourad, Tensta; L 1-2
05 Dipl A75 kg Mattias Olguin-Mellado, DIF - Walat Kaplan, Järfälla; L 1-2
05 QJA 70 kg Joanna Ekedahl, DIF - Mikaela Laurén, Dalen; W 2-1
05 JC 81 kg Lukas Högberg, DIF - Niklas Willysson, Rågsved; W 3-0
05 JB 81 kg Ismael Missiuio, DIF - Mikael Hagén, Rågsved; W 3-0
06 QJA 70 kg Joanna Ekedahl, DIF - Lii Schacht, Tensta; W 3-0 (final)
06 UA 54 kg Ruslan Saliev, DIF - Baquer Rahimi, Skarpnäck; W 3-0 (final)
06 JC 60 kg Tilek Turgunbayev, DIF - Abdulmuget Kahn, Tensta; L 1-2 (final)
06 JB 75 kg Denis Machushkin, DIF - Kustrim Mustafa, Linköping; W 3-0 (final)
06 SA 60 kg Redouane Kaya, DIF - Lars Niklasson, Bålsta; L 1-2 (final)

2008-04-05/06; Maardu Tournament
Plats: Maardu, Tallinn; Arr: Maardu PK

05 64 kg Jevgenij Shabanjans, DIF – L Kravets, Lettland; W 3-0
05 75 kg Jevgenij Namestnikov, DIF – R Sjatkovskij, Lettland; W 3-0
06 64 kg Jevgenij Shabanjans, DIF – K Sirovsiks, Estland; L 1-2
06 75 kg Jevgenij Namestnikov, DIF – S Chashkin, Estland; L 0-3

2008-04-07/08/09/10/11/12; OS-kval
Plats: Athen, Grekland; Arr: Grekiska BF

08 57 kg Bashir Hassan, SWE - Mikhail Biarnadski, Vitryssland; W 13-7
08 64 kg Leon Chartoi, SWE - Erik Kuzenin, Estland; W 12-3
09 57 kg Bashir Hassan, SWE - David Oliver Joyce, Irland; W 19-17 (kvart)
09 64 kg Leon Chartoi, SWE - Boris Katalinoc, Kroatien; L 12-13 (kvart)
11 57 kg Bashir Hassan, SWE - Nikoloz Izoria, Georgien; L 5-18 (semi)

2008-04-12; Landskamp
Plats: Helsingör; Arr: Danmarks Boxningsunion

75 kg Naim Terbunja, Sverige - Anders Jensen, Danmark; W 35-9

2008-04-24/25/26/27; Senior-SM
Plats: Hildursborgshallen, Boden; Arr: I 19 IF

24 64 kg Leon Chartoi, DIF – Mohammed Semmo, Angered; W 14-7
24 81 kg Naim Terbunja, DIF – Sebastian Tärnström, Tensta BK; W KO 2
25 60 kg Redouane Kaya, DIF – Angelo Lundgren, Angered; W 24-6
25 75 kg Badou Jack, DIF – Salim Abdullaha, Redbergslids BK; W RSC 3
26 60 kg Redouane Kaya, DIF - Yessaya Mwakisiopile, Örnen W WO (semi)
26 64 kg Leon Chartoi, DIF - Karlo Tabagoua, Växjö; L 18-22 (semi)
26 81 kg Naim Terbunja, DIF - Babacar Kamara, AIF; W 18-11(semi)
26 52 kg Suzanne Wiklund, DIF – Shipra Nilsson, Höllvikens BK; L 4-32(final)
26 70 kg Joanna Ekedahl, DIF – Mikaela Laurén, BK Dalen; W 13-12 (final)
27 48 kg Ruslan Saliev, DIF - Niklas Helgesson, NBK Akilles; W 24-14 (final)
27 57 kg Bashir Hassan, DIF – Suro Ismarilov, NBK Akilles; W 20-6 (final)
27 60 kg Redouane Kaya, DIF - Clarence Goyeram, Skarpnäcks; L 10-34 (final)
27 75 kg Badou Jack, DIF - Erik Skoglund, Nyköping; W 34-17 (final)
27 81 kg Naim Terbunja, DIF - Peschman Seifkhani, Eskilstuna BK; W 20-6 (final)

2008-05-10; Proffs- och amatörgala
Plats: Tidaholm; Arr: TiFa

75 kg Badou Jack, DIF - Donatas Jacevicius, BK Ymer; W 3-0

2008-05-11; Stadskamp i diplomboxning
Plats: Malmö; Arr: Sydsvenska Boxningsförbundet

38 kg Adam Chartoi, Sthlm (DIF) - ?, Sydsverige;: W 3
45 kg Radion Ochirov, Sthlm (DIF) - ?, Sydsverige; W 3

2008-05-13/14/15/16/17; Boxam
Plats: Madrid, Spanien; Arr: Spaniens BF

15 75 kg Badou Jack, DIF - Castillo Guzman, Spanien; L 9-11 (semifinal)

2008-05-14/15/16/17/18; Socikas Tournament
Plats: Kaunas, Litauen; Arr: Litauens BF

15 69 kg Leon Chartoi, DIF - Romanovskij, Litauen; L 8-19
16 75 kg Yevgeniy Namyestnikov - Donatos Bondorovas, Litauen; L 7-20

2008-05-24; Klubbmatch
Plats: Dublin, Irland; Arr: Crumlin BC

57 kg Bashir Hassan, DIF – David Oliver Joyce, Dublin: L 3
57 kg Fadma Ali Ahmed, DIF – Clair O´Rourke, Dublin: EXH
64 kg Leon Chartoi, DIF – Philip Sutcliffe, Dublin: W 3
70 kg Joanna Ekedahl, DIF – Kelly Harrington, Dublin: L 3
75 kg Denis Makushkin DIF – Brian Broaderick, Dublin: L 3
75 kg Yevgeniy Namyestnikov, DIF – Anthony Fitzgerald, Dublin: L 3

2008-06-09/10/11/12/13/14; Ahmet Comet Cup
Plats: Istanbul, Turkiet; Arr: Turkiska Boxningsförbundet

10 57 kg Bashir Hassan, DIF (Sverige) - Aydin Bynyamin, Turkiet; L 5-12
10 64 kg Leon Chartoi, DIF (Sverige) - Omar Mamethsayev, Ukraina; L 4-6
11 75 kg Naim Terbunja, DIF (Sverige) - Rasullov Elshod, Uzbekistan; L 4-10

2008-06-15; Bosön Box Cup
Plats: Lidingö, Stockholm; Arr: Rågsveds BK, IFK Umeå och Narva BK

Round-Robin turnering mellan fem lag med bedömd sparring. Adam Chartoi, Radion Ochirov, Robert Ohlander och Mattias Olguin- Mellado deltar. Inga resultat är kända.

2008-06-19/20/21; Chemiepokal-tournament
Plats: Halle, Tyskland; Arr: ?

19 75 kg Badou Jack, DIF (Gambia) - Kevin Künzel, Tyskland; L 9-33

2008-08-09; OS
Plats: Peking, Kina; Arr: Olympiska förbundet

09 75 kg Badou Jack, Gambia (DIF) - Vijender Kumar, Indien; L 2-13
09 75 kg Naim Terbunja, Sverige (DIF) - matvej Korobov, Ryssland; L 6-18

2008-09-19; Månadsboxning
Plats: DIF:s klubblokal; Arr: DIF

Dip B 40 kg Adam Chartoi, DIF - Safi Saidi, Rinkeby: W 30-24
Dip B 45 kg Shukrat Adinov, Rinkeby - Bachtiar Masimov, DIF: D 19-19
Ungd B 60 kg Robert Ohlander, DIF - Victor Mourad, Tensta: W 3-0
Jun B 54 kg Pamela Chamy, Tensta - Fadma Ali Ahmed, DIF: L 0-3
Jun A Ruslan Saliev, DIF - My Tran, Rågsved: W 3-0
Sen C Jevgenij Shabajants, DIF - Kevin Arroyo, Örnen: L 0-3

2008-09-20; Stadskamp
Plats: Tammerfors; Arr: Tamperee

57 kg Basir Hassan, Stockholm - W.A. Khaghani, Finland 3-0
75 kg Denis Machuskin, Stockholm - D. Kuronen, Finland 3-0

2008-09-25; Stockholms Diplomserie
Plats: Brandbergens Centrum; Arr: Haninge BK

39 kg Alfred Rapaport, DIF - Albin Ek, Haninge W 20-27
39 kg Adam Chartoi, DIF - Emil Källenbäck, Örnen; W 32-28
45 kg Bahtiar Masimov, DIF - Badr Belkaid, Haninge W 22-20
54 kg Radion Ochirov, DIF - Sebastian Sjöstrand, Linnea D

2008-09-26/27/28; Falken Cup
Plats: Estraden, Gävle; Arr: BK Falken

26 45 kg Radion Ochirov, DIF - Jesper Bäcklund, Umeå: 34-27
26 57 kg Fadma Ali Ahmed, DIF - Madeleine Eckerling, Narva BK: 3-0 final
26 69 kg Leon Chartoi, DIF - Siawash Seberian, Tensta BK: 3-0
27 39 kg Adam Chartoi, DIF - David Harutylian, Stenhagens Kamratklubb: 34-27 final
27 45 kg Radion Ochirov, DIF - Karen Bagratyni, Stenhagens Kamratklubb: 34-25
27 45 kg Radion Ochirov, DIF - Viktor Andersson, IK Ymer: 29-28 final
27 57 kg Ruslan Saliev, DIF - Rifat Kahn, Linnéa: 0-3
27 60 kg Bashir Hassan, DIF - Redouanne Kaya, Upsala: 3-0
27 69 kg Leon Chartoi, DIF - Henrik Gisholt, Oslo BK: 3-0
27 75 kg Denis Machuskin, DIF - Josef Omar, Göteborg: 1-2
28 57 kg Tilek Turgunbayev, DIF - Mikko Lehtinen, Tamperee: 0-3 final
28 60 kg Bashir Hassan, DIF - Alex Vassiljev, Tamperee: 3-0 final
28 69 kg Leon Chartoi, DIF - Henrik Nilsson, BK Falken: 3-0 final

2008-10-05; EM & VM kval
Plats: Eriksdalshallen, Stockholm; Arr: SBF

60 kg Bashir Hassan, DIF - Lars Niklasson, Bålsta; W 5-0
69 kg Leon Chartoi, DIF - Yasser Abdou Iriba, Narva; L 1-4
75 kg Joanna Ekedahl, DIF - Anna Laurell, Linnéa; EXH

2008-10-08; Klubbtävling
Plats: Narva:s klubblokal; Arr: Narva BK

Dip 39 kg Alfred Rapaport, DIF - Farad Kobich, Skarpnäck; EXH
Dip 42 kg Adam Chartoi, DIF - Albin Ek, Haninge BK; W 33-27
Dip 45 kg Radion Ochirov, DIF - Ni De Kaiser, BK Träffen W 31-27
Dip 64 kg Youssef Byjaouane, DIF - Niklas Franzén, Narva BK W 24-19
Ungd 60 kg Tilek Turgunbayev, DIF - Arthur Mkrtchjan, BK Rågsved L 0-3
Ungd 63 kg Robert Ohlander, DIF - Cesar Santos, Narva; EXH
Jun 64 kg Parham Abuhamzeh, DIF - Jimmy Striger, Haninge; EXH
Jun A 75 kg Denis Makushkin, DIF - Billy Andersson Narva BK; L 0-3

2008-10-16/17/18/19; Tamperee Tournament
Plats: Tammerfors; Arr: Tamperee

17 69kg Leon Chartoi, DIF Boxning - Matthew McAllister, Skottland 9-7 Kvart
18 69 kg Leon Chartoi, DIF Boxning - Nordine Samoudi, Frankrike 3-8 (semi)

2008-10-18; Månadsboxning
Plats: DIF:s klubblokal; Arr: DIF

Dip 36 kg Linus Sköld, DIF – Abdo Al-Mashadi, Dalen: L 14-16
Dip 39 kg Alfred Rapaport, DIF – Shukrat Adihanov, RIBK: L 24-27
Dip 42 kg Mattias Gladh, DIF - Simon Pålsson-Högström, Narva: L 24-25
Dip 45 kg Radion Ochirov, DIF – Larsa Alexej, Örnen: W 29-27
Dip 57 kg Mauricio Ferrada, DIF - Nurbo Bozan, Linköping: L 27-29
Dip 60 kg Gustav Helin, DIF – Simon Björkvall, Järfälla: W 28-24
Dip 63 kg Yousef Byjaouane, DIF – Akan Özkan, Botkyrka: W 27-28
Dip +86 kg Björn Lidén, DIF – Nabil Mannan, DIF: W 26-25
UB 63 kg Robert Ohlander, DIF – Tim F Korhola, Bålsta: W 2-1
UB 70 kg Mattias Olguin-Mellado, DIF - Joel Morales, Botkyrka: L Uppg 2
JC 91 kg Lukas Högberg, DIF - Benjamin Milkovic, Haninge: W 2-1
SC 60 kg Tilek Turgunbayev, DIF – Cesar Santos, Narva: L 0-3
JA 75 kg Denis Machuskin, DIF – Andreas Genberg, Narva: W 3-0
SC 69 kg Mohammed Babadivand, DIF – Andreas Gurung, Narva BK: L 1-2
JA 69 kg Ahmed Magomedov, DIF – Ibragim Israelov, Botkyrka: W 3-0

2008-10-25; Pick-a-Fight
Plats: Heidenstamsskolan, Uppsala; Arr: Upsala IF

SA 60 kg Bashir Hassan, DIF - Redouane Kaya, UIF; 3-0
SB 69 kg Ahmed Magomedov, DIF - Emal Kahn, Nyköping; W 3-0

2008-11-26; Stockholms Diplomserie
Plats: N Agnegatan 36; Arr: DjurgårdenIF & SGBF

Nabil Mannan, DIF - Andreas Tiflidis, Järfälla BC: 35-29
Adam Chartoi, DIF - Emil Källenback, BK Örnen: 39-35
Alfred Rapaport, DIF - Abdo Al Mashadi, BK Dalen: 19-19
Radion Ochirov, DIF - John Bielsten, Hammarby IF: 34-24
Mattias Gladh, DIF - Adam Stjelke, Narva BK: 17-17
Bahtiar Masimov, DIF - Badr Belkaid Haninge BK: 27-20
Youssef Byjaouane, DIF - Ali Jumaa, Botkyrka BK: 31-21

2008-10-31 & 2008-11-01/02; Angered Centrum Box Cup
Plats: Sporthallen, Angered; Arr: Angered Bc

31 Dipl B 45 kg Radion Ochirov, DIF – Rami El-Hamad, ABC; W 3-0
31 Dipl B 45 kg Bahtiar Masimon, DIF – Tom Coe, Tottenham; L 0-3
31 Dipl 57 kg Yousef Byjaouane, DIF – Nurbo Bozan, Linköping; L 0-3
31 QJA 75 kg Joanna Ekedahl, DIF – Josefin Kandrell, BK Fox; W 3-0
31 QSA 54 kg Suzanne Wiklund, DIF – Donia Aslanzadeh, Göteborg BT
31 JA 75 kg Denis Machuskin, DIF – Ignas Sokaitis. Haugsund; W 3-0
01 Dipl B 45 kg Radion Ochirov, DIF – Valentin Alm, Ljungby; L 1-2
01 Dip A + 86 kg Nabil Mannon, DIF – Simon Loy, Kungshamn; L 0-3
01 QJA 75 kg Joanna Ekedahl, DIF – Lisette Nielsen, Århus ABK; L 1-2
01 QSB 57 kg Fadma Ali Ahmed, DIF – Helene Hjort, Lindholm; L 1-2
01 QSA 54 kg Suzanne Wiklund, DIF – Kristin Soot, Oslo BK; L 1-2
01 JA 69 kg Ahmed Magomedov, DIF – Anders Tanneby, Majorna; W 2-1
01 JA 75 kg Denis Machuskin, DIF – Stefan Molin, Akilles; L 0-3
01 SA 54 kg Ruslan Saliev, DIF – Alin Olentar; Århus ABK; L 0-3
02 Dipl C 39 kg Adam Chartoi, DIF – Farman Babajev, Falkenberg; W 3-0
02 JA 69 kg Ahmed Magomedov, DIF – Robin Helgesson, Akilles; W 3-0

2008-11-05/06/07/08/09/10/11/12/13/14/15; Europamästerskapen
Plats: Liverpool; Arr: AIBA

09 57 kg Bashir Hassan, Sverige - Julian Stan, Rumänien: 15-8
12 57 kg Bashir Hassan, Sverige - Sandro Shaer, Tyskland: 14-4 (kvart)
14 57 kg Bashir Hassan, Sverige - Araik Ambartsjumov, Ryssland: 2-9 (semi)

2008-11-15; Månadsboxning
Plats: N Agnegatan 36; Arr: Djurgårdens IF

Dip 42 kg Mattias Gladh, DIF – Kevin Laursen, Bs Tor: 25-24
Dip 45 kg Bahtiar Masimov, DIF – Adam Stjelke, Narva BK: 23-22
Dip 50 kg Radion Ochirov, DIF – Rovan Diary Ali, Örebro BK: 30-26
Dip 54 kg Yousef Bayjouane, DIF – Milad Faremi, Narva BK: 31-21
UB 63 Robert Ohlander, DIF – Akan Özcan, Botkyrka BK: 3-0
Q SA 52 Elin Rönnlund, Haninge BK – Suzanne Wiklund, DIF: 2-1

2008-11-23; Stockholms Diplomserie
Plats: Brandbergens; Arr: Haninge BK & SGBF

Radion Ochirov, DIF - Zebastian Sjöstrand, IF Linnéa: 30-30
Bahtiar Masimov, DIF - Emil Källenback, Örnen: 23-29
Alfred Rapaport, DIF – Jack Cederstrand, HIF: 21-20
Yousef Byjaouane, DIF – Nicholas Franzén, Narva BK: 35-25
Nabil Mannan, DIF – Erik Karlsson, HIF: 24-23

2008-11-30; Mellansvenska Diplomserien
Plats: Örebro; Arr: BK Kelly

Radion Ochirov, DIF - Östlund, BK Falken: 32-25
Bachtiar Masimov, DIF - K Yussuf, Upsala IF: 25-21
Nabil Mannan, DIF - M Diab, BK Kelly: 23-25
Youssef Byjaouane, DIF - Jarrar, Falken: W
Aidin Akbari, DIF - Jarrar, Falken: Uppvisning

2008-12-06; Landskamp
Plats: Kristianstad; Arr: Svenska Boxningsförbundet

SA 57 kg Bashir Hassan, Sverige - Petteri Fröjdholm, Finland: 3-0
SA 69 kg Leon Chartoi, Sverige - Nikolai Kodin, Sverige: 1-2

2008-12-13; Månadsboxning
Plats: N Agnegatan 36; Arr: Djurgårdens IF

Dip 55 kg Moa Paulsson, DIF – Aidin Akbari, DIF: 18-27
Dip 45 kg Radion Ochirov, DIF - Alexi Melnik, BK Örnen: 32-28
Dip 57 kg Youssef Byjaouane, DIF - Erik Nehard, Botkyrka: 30-29
Dip +91 kg Martin Benjaro, DIF – Nabil Mannan, DIF: 27-26
SC 75 kg Ahmed Al-Mashadi, BK Dalen – Boris Sinik, DIF: 3-0

2008-12-16; Stockholms Diplomserie
Plats: Rinkeby Centrum; Arr: Rinkeby BC

Moa Paulsson DIF Boxning - Hannah Lindström Linnéa IF 21:30
Bahtiar Masimov DIF Boxning - Viktor Sundqvist Haninge BK 22:27
Aidin Akbari DIF Boxning - Pashang Abdulla Narva BK 23:26
Radion Ochirov DIF Boxning - Alexei Melnik BK Örnen 32:28
Nabil Mannan DIF Boxning - Jesper Eriksson Narva BK 29:18
Youssef Byjaouane DIF Boxning - Milad Fatemi Narva BK 33:20
Alfred Rapaport DIF Boxning - Latif Kozin Hammarby IF 19:24

Äldre resultat


websnabben