Kontakt: info
Hemsidan:
webmaster
Antal besökare
sedan 2000-05-18:
35381

Resultat 2009

2009-01-17, Månadsboxning
Plats: Norra Agnegatan 36; Arr: Djurgårdens IF Boxning

Dip 39 kg Adam Chartoi, DIF - Raman Al-Kufi, Golden Gym: 34-22
UB 63 kg Robert Ohlander, DIF - Nurbo Bozan, Linköping: 3-0
JC 75 kg Manuel Sanchez, DIF - Andreas Tiflidis, Järfälla BC: 3-0
JA 75 kg Denis Machuskin, DIF - Kustrim Mustafa, Linköping: 0-3
UB 57 kg Youssef Byjouane, DIF - Ibrahim Fandi, Golden Gym: 3-0
JC 81 kg Lukas Högberg, DIF - Erik Kapinga, Golden Gym: 3-0
SA+91 kg Alexander Gustavsson, DIF - Marc Benjaro, DIF: EXH

2009-01-17, Stockholms Diplomserie
Plats: Brandbergens Centrum; Arr: Haninge BK & Stockhol-Gotlands Boxningsförbund

Aidin Akbari, DIF - Zeki Ali, Narva: 21-18
Alfred Rapaport, DIF - Alex Yousef, Botkyrka: 21-16
Moa Paulsson, DIF - Camilla Andersson, Haninge: 20-22
Nabil Mannan, DIF - Hannah Lindström, Linnea: 25-30
Radion Ochirov, DIF - Simon Pålson-Hagström, Narva: 32-29
Adam Chartoi, DIF - Emil Källenback, Örnen: 35-31
Aidin Akbari, DIF - Pashang Abdullah, Narva: 24-23

2009-01-24, Landskamp
Plats: Palace, Kalmar; Arr: Kalmar BK & Svenska Boxningsförbundet

69 kg: Leon Chartoi, Sverige (DIF) - Craig Dixon, England: L 1-2

2009-01-24, Bundesliga; Plats: Berlin; Arr: Hertha Berlin
57 kg Bshir Hassan, Hertha Berlin (DIF) - Dennis Ceylan, Box Team Nord: L 4

2009-01-24/25, KP-Cup
Plats: Heidenstamskolan, Uppsala; Arr: Upsala IF

24 Dipl 39 kg Adam Chartoi, DIF - Diljaj Turkijan, Eskilstuna: 3-0
24 Dipl 45 kg Bahtiar Massimov, DIF - Malcom Tyr, Falken: 0-3
24 Dipl 66 kg Aidin Akbari, DIF - Daniel Rönnqvist, Golden Gym: 3-0
24 JA 54 kg Ruslan Saliev, DIF - Damian Smogor, Polen: 1-2
24 JC 64 kg Mauricio Ferrada, DIF - Karl Lindell, BK Dacke: 1-2
24 JA 75 kg Denis Machuskin, DIF - Mateusz Szmut, Polen: 1-2
24 SC 75 kg Manuel Sanchez, DIF - Pontus Ruggeri, BK Tiger: 3-0
24 SC 81 kg Ismael Missiouio, DIF - Niclas Sandberg, BK Royal: W RSC 3
24 SA +91 kg Alexander Gustavsson, DIF - Fredrik Kärnä, BK Kelly: W RSC 3
25 Dip 40 kg Adam Chartoi, DIF – Emil Källenback, Örnen: 1-2 (32-32)
25 Dip 48 kg Radion Ochirov, DIF – Karen Bagratuni, Stenhagens KK: 3-0
25 Dip 64 kg Aidin Akbari, DIF – Shakar Muharman, Golden Gym: 1-2
25 UB 57 kg Youssef Byjaouane, DIF – Ibrahim Fandi, Golden Gym: W RSC 3
25 UB 63 kg Robert Ohlander, DIF – Alexander Fredriksson, TIFA BC: 3-0
25 JC 91 kg Lukas Högberg, DIF – Simon Jacobsson, Finspångs AIK: W RSC 1
25 SC 75 kg Manuel Sanchez, DIF – Micha Schilcher, Eskilstuns BK: 3-0
25 SC 81 kg Ismael Missiouio, DIF – Andreas Gardasevic, Örebro BK: 0-3
25 SB 64 kg Fadma Ali Ahmed, DIF – Felicia Gihl-Vieder, Linnéa: 1-2
25 SA 69 kg Joanna Ekedahl, DIF – Lotte Lien, Norge: 3-0
25 SA +91 kg Alexander Gustavsson, DIF – Tom Johansen, Norge: W RSC 3

2009-02-06/07/08, Junior-SM
Plats: Sporthallen, Nyköping; Arr: Nyköpings BS

06 54 kg Adriana Siljendahl, DIF - Charlotta Lindblom, Redbergslid: 20-12
06 57 kg Youssef Byjaouane, DIF - Carl Melin, BK Älgen: 21-9
06 75 kg Denis Makushkin, DIF - Shady Adballah, Redbergslid: 6-23
07 54 kg Adriana Siljendahl, DIF - Linnea Andersson, BK Falken: 21-9
07 57 kg Youssef Byjaouane, DIF - Odai Al-Hamalawi, BK Nova: W RSC 4
08 54 kg Adriana Siljendahl, DIF - Pamela Chamy, Tensta BK: W 3
08 57 kg Youssef Byjaouane, DIF - Daniel Gustavsson, Tifa BC: L 3

2009-02-14, Månadsboxning
Plats: Djurgårdens lokal, N Agneg 36; Arr: DIF

Diplom 45 kg Bahtiar Masimov, DIF - Artjoms Hanevics, Riga: L 0-3
Diplom 48 kg Radion Ochirov, DIF - Janis Plasins, Riga: L 0-3
Uppv 51 kg Ruslan Saliev, DIF - Artjoms Sharov, Riga

2009-02-14, Bundesliga
Plats: Babelsberg, Tyskland, Arr: ?

57 kg Bashir Hassan, Berlin (DIF) - Wilhelm Kratchow, SV Motor Babelsberg: L

2009-02-15, Stockholms Diplomserie
Plats: IF Linnéas lokal, Östgötagatan: Arr: SGBF & IF Linnéa

Sammi Akari, DIF - Alberto Agerman, Haninge BK: 19-24
Alfred Rapaport, DIF - Roberto Agerman, Haninge BK: 22-22
Radion Ochirov, DIF - Zebastian Sjöstrand, IF Linnéa: 28-28
Bahtiar Masimov, DIF - Olle Jinder Sollentuna BK: 26-25
Aidin Akbari, DIF - Nicolas Franzén, Narva BK: 30-26

2009-02-21, Mellansvenska Boxningsserien
Plats: Sandviken; Arr: BK Hammaren

Sammi Akari, DIF – T Diljaj, EskilstunaBK: 25-29
Aidin Akbari, DIF – A Amkoff, Upsala IF: 29-24
Radion Ochirov, DIF – Malcom Thyr, BK Falken: 31-33
Bahtiar Masimov, DIF – G Sandvik, Eskilstuna BK: 28-33
Moa Paulsson, DIF – S Klein, BK Köping: 22-25
Charlotte Keiser, DIF – J Nyman, BK Swing: 27-28
Aidin Akbari, DIF – A Ay-Yasin, BK Falken: 30-23

2009-02-24/25/26/27/28, Strandja Tournament
Plats: Bulgarien; Arr: Bulgariens Boxningsförbund

25 57 kg Bashir Hassan, Sverige (DIF) - Oleg Malynovsk, Ukraina: 5-1
26 57 kg Bashir Hassan, Sverige (DIF) - Yasnier Toledo López, Kuba: 1-5
26 69 kg Leon Chartoi, Sverige (DIF) - Borisov Evgeni, Bulgarien: 1-1+

2009-02-27/28 & 2009-03-01, Rinkeby-Tensta Box Open
Plats: Ungdomens Hus, Rinkeby; Arr: Rinkeby C & Tensta BK

27 DA 42 kg Sammi Akari, DIF – Kozin Latif, Hammarby: 0-3
27 DA 48 kg Radion Ochirov, DIF – Karem Bagratuni, Stenhagen KK: 3-0
27 DA 66 kg Aidin Akbari, DIF – Jesper Fahlgren, Nyköping: 0-3
27 JB 60 kg Youssef Byjaouane, DIF – Elliot Higgings, England: W RSC 4
27 UB +91 kg Nabil Mannon, DIF – Amir Bashir, England: 0-5
27 JC 69 kg Mauricio Ferrada, DIF – Ayman Ammouri, Linnëa: 3-2 final
27 SB 75 kg Manuel Sanchez, DIF – Ronny Lökem, Norge: 5-0
27 SB +91 kg Sebastian Vikström, DIF – Arthur Bagratuni, Stenhagens KK: W RSC 2 final
28 DB 57 kg Bahtiar Masimov, DIF – Lek Gorani, Golden Gym: 1-2
28 DA 48 kg Radion Ochirov, DIF – Adam Stjelke, Narva BK: 3-0
28 DA 48 kg Radion Ochirov, DIF – Safi Zaidi, Rinkeby BC: 3-0 final
28 SC 54 kg Gabriella Ringblom, DIF – Ni de Keiser: Uppvisning
28 SA 54 kg Suzanne Wiklund, DIF – Hanne Mäkinen, Finland: 0-3 final
28 SB 69 kg Manuel Sanchez, DIF – Emir Guizani, Narva BK: 0-3
28 SA +91 kg Alexander Gustavsson, DIF – David Loy, RBK Vantör: 3-0 final
01 JB 60 kg Youssef Byjaouane, DIF – Heimin Sulaiman, Tensta BK: 2-1 final
01 SA 51 kg Ruslan Saliev, DIF – Chris Blinkhorn, Bolton: 1-2 final

2009-03-14, Bundesliga
Plats: Velbelt; Arr: ?

57 kg Bashir Hassan, Herta Berlin - Rustam Rachimov, Velbelt: L

2009-03-21, Stadskamp
Plats: Eriksdalshallen; Arr: Stockholms Boxningsförbund

69 kg Ahmed Magomedov, Sthlm (DIF) - Stephen Fennesy, Dublin: 0-3
75 kg Manuel Sanches, Sthlm (DIF) - Paul Mc Donell, Dublin: 1-2

2009-03-22, Månadsboxning
Plats: Haninge BK:s klubblokal, Brandbergens Centrum; Arr: Haninge BK

JC 64 kg Moa Paulsson, DIF - Kinora Poli, Botkyrka BK: 0-3
SC 64 kg Jevgenij Shabajants DIF - Simon Mamo, Tensta BK: W Dsq 2
SC +91 kg Ali Velashjerdi, DIF - Bilal Krididin, Tensta BK: 1-2
UA 48 kg Ruslan Saliev, DIF - Rejen Reza, IF Linnéa: 3-0

2009-03-22, Stockholms Diplomserie
Plats: Haninge BK:s klubblokal, Brandbergens Centrum; Arr: SGBF & Haninge BK

Moa Paulsson, DIF - Myra Galli Jansson, Hammarby IF: 25-24
Kim Börjesson, DIF - Christopher Sidbäck, Haninge BK: 21-23
Adam Chartoi, DIF - Emil Källenback, BK Örnen: 34-33
Alfred Rapaport, DIF - Jack Cederstrand, Hammarby IF: 29-29
Bahtiar Masimov, DIF - Simon Pålsson Högström, Narva BK: 25-30
Radion Ochirov, DIF - Alexei Melnik, BK Örnen: 34-32
Aidin Akbari, DIF - Nicolas Franzén, Narva BK: 31-26

2009-03-25/26/27/28, Felix Stamm Tournament
Plats: Warzawa; Arr: Polska Boxningsförbundet

26 57 kg Bashir Hassan, Sverige (DIF) - Dawid Jania, Polen: 2-5
26 69 kg Leon Chartoi, Sverige (DIF) - Eduard Szpakow, Litauen: 2-7

2009-03-27/28, Nybörjar-SM
Plats: UIF:s klubblokal, Heidenstamsskolan, Uppsala; Arr: Upsala IF

27 J 69 kg Mauricio Ferada, DIF - Niklas Valtonen, Bålsta BK: 3-0
27 S 75 kg Manuel Imostroza-Sanchez, DIF - Meseret Bede, Dalen: 1-2
28 J 69 kg Mauricio Ferada, DIF - Simon Redstorm, Örebro BK: L AB 1 (final)
28 S 54 kg Fadma Ali Ahmed, DIF - Lisa Lokkin, Arvika: 1-2 (final)

2009-04-03/04/05, Gee-Bee Tournament
Plats: Helsingfors; Arr: Finlands Boxningsförbund

04 57 kg: Bashir Hassan, DIF (Swe) - Dmitri Poljanski, RUS: 1-8

2009-04-03/04/05, Aleksandr Baranovi Memorial
Plats: Marduu, Tallinn; Arr: Estlands Boxningsförbund

64 kg Jevgenij Shabajants, DIF - ?: W
81 kg Jevgenij Namestnikov, DIF - ?: W
64 kg Jevgenij Shabajants, DIF - ?: L (final)
81 kg Jevgenij Namestnikov, DIF - ?: W (final)

2009-04-04/05, Diplom-SM
Plats: Kristianstad; Arr: Kristianstads BK

04 Dipl B 39 kg Adam Chartoi – Jonathan Ingemansson, Lunds BS: 3-0
04 Dipl A 45 kg Radion Ochirov – Taha El-Yassin, Kristianstad: 3-0
04 Dipl B 51 kg Bahtiar Masimov – Linus Rosengren, Örebro BK: 3-0
04 Dipl A 63 kg Aidin Akbari – Markus Haeggström, Timrå BK: 1-2 (29-29)
04 Dipl B 39 kg Adam Chartoi – Harun Cutura, IK Ymer: 2-1 (semi)
05 Dipl B 39 kg Adam Chartoi – Adam Salkert, BK Örnen: 3-0 (final)
05 Dipl A 42 kg Alfred Rapaport – Jack Cederstrand, Hammarby: 1-2 (semi)
05 Dipl A 45 kg Radion Ochirov – Ramadan Semmo, Angered BC: 2-1 (semi)
05 Dipl B 51 kg Bahtiar Masimov – Sebastian Acosta, Upsala IF: 2-1 (final)
05 Dipl A 45 kg Radion Ochirov – Christoffer Careza, GBG Box Team: 3-0 (final)

2009-04-04/05, Nordiska Mästerskapen
Plats: Aabybro, Danmark; Arr: Danska Boxningsförbundet

04 4 69 kg Leon Chartoi, Sverige - Kasper Iversen, Danmark: 22-12
05 5 69 kg Leon Chartoi, SWE - Torben Keller, Danmark: 13-28 (final)

2009-04-10/11/12, Tamperee Tournament
Plats: Tammerfors; Arr: Tamperee BC

11 57 kg Youssef Byjaouane, DIF – Antti Hietala, TSV: L 0-3

2009-04-16/17/18/19, Svenska Mästerskapen
Plats: Lund; Arr: Lunds BS/SBF

16 52 kg Suzanne Wiklund, DIF - Evelina Dahlman, BK Masen: 4-11
17 75 kg Joanna Ekedahl, DIF - Anna Laurell, IF Linnea: 1-21 (semi)
18 48 kg Ruslan Saliev, DIF - Ali Anseri, Skarpnäcks BK: 23-3 (final)
18 57 kg Bashir Hassan, DIF - Daniel Gustavsson, TiFa: 17-0 (final)

2009-04-26, Stockholms Diplomserie, deltävling 8
Plats: Rågsved; Arr: RBK Vantör/SGBF

Aidin Akbari, Djurgårdens IF – Rebaz Seobast, Rinkeby BC: 29-20
Dilan Feli, Djurgårdens IF – Dennis Johansson, Haninge BK: 21-23
Adam Chartoi, Djurgårdens IF – Shukrat Adihanov, Rinkeby BC: 34-28
Radion Ochirov, Djurgårdens IF – Simon P. Högström, Narva BK: 30-31
Alfred Rapaport, Djurgårdens IF – Badr Belkaid, Haninge BK: 24-23
Sammi Akari, Djurgårdens IF – Vincent Jonzon, Haninge BK: 20-20
Aidin Akbari, Djurgårdens IF – Pashang Abdulla, Narva BK: 27-28
Kim Börjesson, Djurgårdens IF – Laziz Sharifov, Haninge BK: 22-22

2009-05-02/03, Mellansvenska Mästerskapen
Plats: Brandbergens Centrum; Arr: Haninge BK/SGBF

02 48 kg DA Radion Ochirov, DIF - Jakob Oldenius, Narva BK: 3-0
02 70 kg UB Mauricio Ferrada, DIF - Rawand Salih, Rinkeby BC: RSCH R2
02 57 kg UA Youssef Byjaouane, DIF - Klas Jansson, BK Dacke: 3-0
02 57 kg UB Moa Paulsson, DIF - Julia Book, BK Revansch: 3-0
03 39 kg DB Adam Chartoi, DIF - Adam Salkert, BK Örnen: 2-1
03 48 kg DA Radion Ochirov, DIF - Alexei Melnik, BK Örnen: 3-0
03 57 kg DA Dilan Feli, DIF - Alex Bweumbale, Tensta BK: 1-2
03 70 kg DA Aidin Akbari, DIF - Rebaz Seobast, Rinkeby BC: 3-0
03 57 kg JA Linda Sandin, DIF - Emma Johansson, BK Kelly: W WO
03 57 kg SB Linnea Strandell, DIF - Josefin Petterson, BK Kelly: 1-2
03 70 kg UB Mauricio Ferrada, DIF - Pashang Abdulla, Narva BK: 2-1
03 86+ kg UB Nabil Manan, DIF - Niklas Strönberg, BK Royal: W WO
03 57 kg UA Youssef Byjaouane, DIF - My Tran, RBK Vantör: 3-0
03 91+ kg SC Ali Velashjerdi, DIF - Amir Hellman, BK Träffen: 0-3
03 81 kg SB Manuel Imostroza-Sanchez, DIF - Boris Yukhin, BK Kelly: W uppg 1

2009-05-08, juniorlandskamp
Plats: Lorion, Paris; Arr: Franska Boxningsförbundet

57 kg: Youssef Byjouane, SWE - Mendy Mahe, FRA: 7-12

2009-05-09, juniorlandskamp
Plats: Dinian, Paris; Arr: Franska Boxningsförbundet

57 kg: Youssef Byjouane, SWE - Mendy Mahe, FRA: 10-17

2009-05-14/15/16/17, Sotzikas Tournament
Plats: Kaunas, Lettland; Arr: Lettiska Boxningsförbundet/AIBA

69 kg Leon Chartoi, DIF - ?, Georgien; L
81 kg Jevgenij Namestnikov, DIF - ?, Litauen; L

2009-05-13/14/15/16/17, Arena Cup
Plats: Kroatien; Arr: Kroatiska Boxningsförbundet/AIBA

14 57 kg Bashir Hassan - Ahmeti Mirsad, Kroatien: W 12-6
15 57 kg Bashir Hassan - Ruslan Kamilov, RUS: L 6-14 (semifinal)

2009-05-16/17, Round-robin turnering.
Plats: Heidenstamsskolan, Uppsala; Arr: Upsala IF Boxning

16 42 kg Sammi Akari, DIF - Frida Adrielsson, MBS: 29-28
16 45 kg Hilan Man, DIF - Sharif Avlaziz, MBS: 28-28
16 45 kg Hilan Man, DIF - Kuzin Latif, ÖSV: 29-33
16 48 kg Radion Ochirov, DIF - Hassan Omar, ÖSV: 33-30
16 51 kg Bahtiar Masimov, DIF - Johan Björk, MBS: 29-29
16 51 kg Bahtiar Masimov, DIF - Aziz Shomaksodor, ÖSV: 26-29
16 54 kg Dilan Feli, DIF - Johan Klinghed, ÖSV: 27-30
16 57 kg Kim Börjesson, DIF - Sebastian From, MBS: 27-30
16 57 kg Kim Börjesson DIF - Martin Persson, ÖSV: 28-30
17 42 kg Sammi Akari, DIF - Jack Cederstrand, Sthlm: 29-27
17 45 kg Hilan Man, DIF - Jakob Oldelius, Sthlm: 29-29
17 48 kg Radion Ochirov, DIF - Adam Stjelke, Sthlm: 28-26
17 51 kg Bahtiar Masimov, DIF - Simon Pålsson, Sthlm: 25-29
17 54 kg Dilan Feli, DIF - Christian Lindberg, Sthlm: 25-26
17 57 kg Kim Börjesson DIF - Alexander Lindeskog, STHLM: 29-30

2009-05-22, Bundesliga
Plats: Tyskland; Arr: ?

57 kg Bashir Hassan, DIF (Hamburg) - ? Velbelt;

2009-05-26 Ungdoms-VM
Plats: Yerevan, Armenien; Arr: AIBA & Armenska BF

26 57 kg Youssef Byjaouane, Sverige (DIF) - Osman Tolip, Turkiet: 3-12

2009-07-26 Gala
Plats: Olympiastadion, Berlin; Arr: BSC Herta Berlin

57 kg Bashir Hassan, Herta Berlin (DIF) - Rashid Kassem, Danmark: 2-1

2009-07-31 & 2009-08-01/02 Round Robin-turnering
Plats: Dublin Arr: Irländska BF

31 57 kg: Bashir Hassan, Sverige (DIF) - D.O Joyce, Irland: 4-6
31 69 kg: Leon Chartoi, Sverige (DIF) - B Mahmudov, Uzbekistan: 6-5
01 57 kg: Bashir Hassan, Sverige (DIF) - S.J Quigley, England: 9-6
01 69 kg: Leon Chartoi, Sverige (DIF) W WO
02 57 kg: Bashir Hassan, Sverige (DIF) - Ian Weaver, England: 10-13
02 69 kg: Leon Chartoi, Sverige (DIF) - Steven Danyo, Holland: 5-6

2009-09-01/02/03/04/05/06/07/08/09/10 VM
Plats: Milano Italien; Arr: AIBA & Italienska BF

02 69 kg Leon Chartoi, Sverige (DIF) - Sheleyuk Tara, Ukraina: 3-10
03 57 kg Bashir Hassan, Sverige (DIF) - Kalpakov Askarbek, Kirgisien: 9-6
06 57 kg Bashir Hassan, Sverige (DIF) - Kevin Rivers, USA: 5-9

2009-09-20 Stockholms Diplomserie deltävling 1
Plats: Frejgatan; Arr: Narva BK & SGBF

Dilan Feli DIF - Oskar Kullin Vantör 26-24
Radion Ochirov DIF - Simon Pålsson-Högström 37-32
Hilam Man DIF - Sharifov Laziz Haninge 26-28
Aidin Akbari DIF- Erik Karlsson Hammarby 25-29
Sammi Akbari, DIF - Azim Shomaksudov Haninge 18-22
Adam Chartoi DIF - Vincent Jonsson Haninge 37-31
Kim Börjesson DIF - Ramazan Taski Narva 21-24
Dilan Feli DIF - Christian Lindgren Narva 25-26

2009-09-25/26/27 Falken Cup
Plats: Gävle; Arr: BK Falken

25 Dip 50 kg Radion Ochirov, DIF – Farid Kiberu, Skarpnäcks BK: 3-0
25 UB 66 kg Robert Ohlander, DIF – Alex Lindeborg, UABK Enköping: 3-0
26 Dip 50 kg Radion Ochirov, DIF – Hassan Omar, Katrineholm: 3-0 (final)
26 UB 52 kg Hilam Man, DIF – Alexei Melnik, BK Örnen: 0-3
26 UB 66 kg Robert Ohlander, DIF – Bazad Usso, Redbergslid: 2-1
26 JC 69 kg Simon Nilsson, DIF – Sammy Ibrahim, Upsala IF: 2-1
26 SC 81 kg Hakum Moraad, DIF – Per Broberg, Nässjö BK: 1-2
26 SB 75 kg Manuel Inostroza-Sanchez, DIF – Ardin Sultani, BK Rapid: 3-0 
27 UB 54 kg Moa Paulsson, DIF – Tove Lundberg, IFK Umeå: 3-0
27 UA 60 kg Youssef Byjaouane, DIF - Nurbo Bozan, IFK Linköping: 3-0
27 Ub 66 kg Robert Ohlander, DIF – Josef Chedika, Haninge BK: 3-0
27 JB 54 kg Linda Sandin, DIF – Pamela Chamy, Tensta: 3-0
27 JB 64 kg Mauricio Ferrada, DIF – Sharif Avdaljan, IFK Linköping: 1-2
27 JC 69 kg Simon Nilsson, DIF - Abdi Fateh Yussuf, Katrineholms BK: 3-0 
27 SB 57 kg Linnéa Strandell, DIF – Lisa Lokkin, Arvika BS: 3-0
27 SB 75 kg Mauricio Inostroza- Sanchez, DIF - Mesereth Bede, BK Dalen: W KO 1

2009-10-10/11 Hvidovre Cup
Plats: Hvidovre, Köpenhamn; Arr: Hvidovre BC

10 U 57 kg Moa Paulsson, DIF – Charlotte Jörgessen, Dan: L 3-3 (final)
10 U 63 kg Robert Ohlander, DIF – Mads Burnell, IK 99: 2-1
10 J 64 kg Mauricio Ferrada, DIF – Anders Andersson , Hvidovre BC: 3-0 (final)
11 U 50 kg Hilam Man, DIF – Nader Fitian, SIK Fight: 2-1 (final)
11 U 63 kg Robert Ohlander, DIF – Tavab Gholami, Grindstedts AK: 3-0 (final)

2009-10-17; Månadsboxning
Plats: N Agnegatan 36; Arr: Djurgårdens IF

Dip 48 kg Sammi Akari, DIF - Ahmed Bensadin, Tensta BK: 26-20
Dip 63 kg Dilan Feli, DIF - Rebast Sabast, Rinkeby BC: 25-25
Dip 69 kg Josefin Davidsson, DIF - Isadora Bennet, Narva BK: 20-22 
Dip 60 kg Hedvig Hammarkranz, DIF – Elin Ignell, Åtvidaberg: 19-23
Dip 51 kg Radion Ochirov, DIF - Hassan Omar, Katrineholm: 34-32
Dip 63 kg Pontus Björnfot, DIF - Alex Bwambale, Tensta BK: 24-30
Dip 69 kg Aidin Akbari, DIF - Nicolas Franzén, Narva BK: 31-26
Dip 54 kg Sammi Akari, DIF - Antonio Dante, Narva BK: 27-26
SC 60 kg Nilla Karlsson, DIF - Elin Asklöf, Åtvidaberg: 3-0
UB 48 kg Hilam Man, DIF - Jakob Oldélius, Narva BK: 2-1
UB 63 kg Rojan Telo, DIF - Rawand Salih, Rinkeby BC: W Uppgivet 3
UA 63 kg Robert Ohlander, DIF - Hamed Omar, Katrineholm: 3-0
JB 64 kg Mauricio Ferrada, DIF - Viktor Mourad, Tensta BK: 2-1
JC 69 kg Simon Nilsson, DIF - Eddie Nordén, Linköping: 1-2
SB 81 kg Manuel Inostroza Sanchez, DIF - Kevin Källving, Narva BK: 2-1

2009-10-17/18 Golden Girl Cup
Plats: Borås: Arr: IK Ymer

17 SB 54 kg Linda Sandin, DIF - Jennie Tittanen, PoNMKY Finland: 0-5
18 SB 54 kg Linda Sandin, DIF - Emma Jalonen, BK Örnen: 5-0 (final)
18 SB 57 kg Linnéa Strandell, DIF - Britt Janne Mardal, Norge: 5-0 (final)

2009-10-15/16/17/18 Tammer Tournament
Plats: Tammerfors; Arr: Tameree PK

16 69 kg: Leon Chartoi, SWE - Maxim Kiiski, FIN: 3-1
17 69 kg: Leon Chartoi, SWE - Dmitri Solomjanko, RUS: 2-6

2009-10-25 Stockholms Diplomserie deltävling 2
Plats: Brandbergens Centrum; Arr: Haninge BK & SGBF

Alfred Rapaport, DIF - Alberto Agerman, Haninge: 26-27
Dilan Feli, DIF - Alexander Lindeskog, Narva: 30-31
Bahtiar Masimov, DIF - Vincent Jonzon, Haninge: 30-31
Sammi Akari, DIF - Laziz Sharifov, Haninge: 27-31
Aidin Akari, DIF - Erik Karlsson, Hammarby 30-30
Radion Ochirov, DIF - Simon Högström, Narva 34-34

2009-10-30/31 & 2009-11-01 ACBC
Plats Angered Göteborg; Arr: Angereds BC

30 Dipl 48 kg Radion Ochirov, DIF – Ben Gordon, Bridgewater ABC: 3-0
30 SC 60 kg Nilla Karlsson, DIF – Malin Engström, Majorna: 3-0
30 JC 69 kg Simon Nilsson, DIF – Guled Mohammed, Halmstads AIS: 1-2
30 SC 81 kg Hakum Moraad Moreno, DIF - Andrej Iznin, Örebro BK: 2-1
31 Dipl 48 kg Radion Ochirov, DIF - Marc Christensen, Jylland ABU: 3-0
31 SB 75 kg Manuel Inostroza Sanchez, DIF - Marcin Krasiniak, RBK: 3-0
31 SB 57 kg Linnéa Strandell, DIF - Norah Guzlander, BK Ringen:W RSC 3
31 SC 81 kg Hakum Moraad Moreno, DIF – Erik Jahrén, BK Drammen: 3-0
31 JA 57 kg Linda Sandin, DIF – Emma Johansson: BK Trim: 3-0 (final)
31 SC 54 kg Gabriella Ringblom, DIF – Sonia Grönroos, Tamperee: 3-0 (final)
01 Dipl 48 kg Radion Ochirov, DIF - Jake Wise, Chadwell: 3-0 (final)
01 SC 60 kg Nilla Karlsson, DIF - Veronica Persson, Malmö BA: 3-0 (final)
01 SB 75 kg Manuel Inostroza Sanchez, DIF - Arne Erntsen, Apollo: 1-2 (final)
01 SB 57 kg Linnéa Strandell, DIF – Therese Johansson, Hisingen: 3-0 (final)
01 SC 81 kg Hakum Moraad Moreno, DIF – Johannes Torres, Tensta BK: 1-2 (final)

2009-11-06 Fight Night
Plats: Heidenstamsskolan, Uppsala; Arr: Upsala IF

Jun 57 kg Linda Sandin DIF - Evelina Dahlman BK Masen: 1-2

2009-11-11 Fight Night
Plats: Frejgatan, Stockholm; Arr: Narva BK

60 kg Nilla Karlsson, DIF – Myra Galli Jansson, Hammarby: 3-0
69 kg Bashir Hassan, DIF – Leon Chartoi, DIF: Uppvisning

2009-11-15 Kroggala
Plats: Kalmar; Arr: Kalmar BK

54 kg Moa Paulsson, DIF – Sandra Svensson, Halmstads AIS: 3-0
57 kg Linnéa Strandell, DIF – Jenny Johanesson, BK Fox: 3-0
63 kg Rojan Telo, DIF – Ivar Liv, BK Vårend: 3-0
69 kg Mauricio Ferrada, DIF – Chain Omoev, Kalmar BK: 0-3

2009-11-19/21 Stadskamp
Plats: Santo Amaro, Sao Paulo; Arr: Brasilianska BF

19 57 kg Bashir Hassan, Stockholm (DIF) - Jefferson Silva, BRA: W RSCI 3
21 57 kg Bashir Hassan, Stockholm (DIF) - Jose Carlos Brito, BRA: 0-5

2009-11-21 Stockholms Diplomserie
Plats: Botkyrkahallen; Arr: Botkyrka BK & SGBF

Pontus Björnfot, DIF - Ludwig Ljung HIF: 26-31
Lukas Sellin Andersson, DIF - Hasan Abed, Skarpnäcks BK: 24-26
Alfred Rapaport, DIF - Alberto Agerman, Haninge BK: 26-28
Kim Börjesson, DIF - Nicolas Franzén, Narva BK: 28-23

2009-11-21, Förbundsgala
Plats: Åtvidaberg; Arr: Östsvenska BF & Åtvidabergs BK

U 60 kg Youssef Byjaouane, DIF – Pritan Ahmed, Botkyrka BK: 3-0
J 64 kg Rojan Telo, DIF - Nijaz Mohammadi, Eskilstuna BK: 3-0
J 64 kg Maricio Ferrada, DIF - Sead Brnicanin, IFK Linköpings BK: 2-1

2009-11-28 Stadskamp
Plats: Eriksdalshallen; Arr: Stockholm-Gotlands BF

52 kg Ruslan Samsaliev, DIF – Rejen Raza, IF Linnéa; 1-2
57 kg Linda Sandin, Stockholm (DIF) - Rachell Ritfeld, Rotterdam: 0-3

2009-11-28 Landskampen
Plats: Kankanpää, Finland; Arr: Finska BF

57 kg Bashir Hassan, Sverige (DIF) - Petteri Fröjdholm, Finland: 2-1
69 kg Leon Chartoi, Sverige (DIF) - Mihail Kiiski, Finland: 2-1

2009-12-03/04/05 Riga Open
Plats Riga, Lettland; Arr: Lettlands BF

04 SA 75 kg Jevgenij Namestnikov, DIF – Romynas Beljauskas, Litauen: W 5-0
05 SA 75 kg Jevgenij Namestnikov, DIF – Krimas Doulins, Lettland: W RSC 3 (final)
05 SA +91 kg Ali Velashjerdi, DIF - ?, Finland: L 2-3 (final)

2009-12-04/05/06 Ungdoms-SM & Riksmästerskapen för juniorer: Plats
Idrottshallen, Tidaholm; Arr: TiFa & SBF

04 U 63 Rojan Telo, DIF - Mohammed Sasurkaev, Sandvikens BK Hammaren: 0-5
05 J 64 kg Mauricio Ferrada, DIF – Anthony Yiggit, Skarpnäck: 0-5
05 J 57 Linda Sandin, DIF – Elin Asklöf, Åtvidaberg: 4-1
05 U 57 Moa Paulsson, DIF – Sandra Svensson, Halmstads AIS: 5-0
05 U 57 Youssef Byjaouane, DIF – Mergim Shala, BK Amatör: 5-0
06 J 57 Linda Sandin, DIF - Stina Erikssom, Kungälv: 1-4 (final)
06 U 57 Youssef Byjaouane, DIF – Pritam Ahmed, Botkyrka: 4-1 (final)
06 U 57 Moa Paulsson, DIF – Frida Stenholm, BK Kelly: 1-4 (final)

2009-12-11 Fight Night
Plats: Heidenstamsskolan, Uppsala; Arr: Upsala IF

54 kg Moa Paulsson, DIF -
60 kg Nilla Karlsson, DIF – Mariaana Sarkkinen, Haninge BK: 3-0
64 kg Mauricio Ferrada, DIF - UIF
69 kg Simon Nilsson, DIF - UIF

2009-12-12 Stockholms Diplomserie, deltävling 4
Plats: N Agnegatan 36; Arr: DIF & SGBF

Sammi Akari, Djurgårdens IF - Vincent Jonsson, Haninge: 23-22
Radion Ochirov, Djurgårdens IF - Sharifov Laziz, Haninge: 27-24
Kim Börjesson, Djurgårdens IF - Alex Bwambale, Tensta BK: 26-28
Dilan Feli, Djurgårdens IF - Fatemi Miland, Narva BK: 22-24

2009-12-12 Månadsboxning
Plats: N Agnegatan 36; Arr: DIF & SGBF

SC 66: Joakim Wandeman, Djurgårdens IF - Hamed Edalati, Narva BK: 0-3
SB 81: Hakum Moraad, Djurgårdens IF - Isofu Amadi, Visby BK 2-1

2009-12-12, Luciagala
Plats: Göteborg; Arr: Majornas BK

SA +91 kg Modo Salah, Djurgården - Robin Håkansson, Höllviken: 2-1

2009-12-16/17/18/19/20/21 World Cup of Petroleum Countries
Plats: Khanty-Mansiysk, Sibirien; Arr: Ryska BF

17 SA 57 kg: Bashir Hassan, SWE (DIF) - Dmitrij Zhukov, BLR: 1 - 2
18 SA 69 kg: Leon Chartoi, SWE (DIF) - Eduard Ambartsumyn, ARM: 4-7

Äldre resultat


websnabben