Kontakt: info
Hemsidan:
webmaster
Antal besökare
sedan 2000-05-18:
22987

Årets Resultat: 2010

2010-01-20 Stockholms Diplomserie, omg 5
Plats: Frejgatan; Arr: Narva BK

Sammi Akari - Laziz Sharifov, Haninge: 21-26
Radion Ochirov - Azim Shomaksudov, Haninge: 32-32
Alfred Rapaport - Vincent Jonzon, Haninge: 23-22
Dilan Feli - Oskar Kullin, Linnea: 27-21
Bakhtiyar Masimov - Farid Kiberu, Skarpnäck: 25-24
Kim Börjesson - Benjamin Bjursten, Hammarby: 22-20

2010-01-23/24 KP-Cup
Plats: Heidenstamsskolan; Arr: Uppsala IF

23 Dip A 51 kg Sammi Akari – Danny Dymock, IF Linnéa: 3-0
23 Dip A 60 kg Dilan Feli – Zorab Govar, Frölunda BK: 2-1
23 Dip A 63 kg Kim Börjesson – Karl Mattiasson: 2-1
23 Jun C 54 kg Ato Karlsson – Erik Loön, BK Kelly: 3-0
23 Jun C 81 kg Rebecca Larsson – Lie Bjälvenstrand, BK Träffen: 2-1
23 Sen B 60 kg Nilla Karlsson – Josefin Pettersson, BK Kelly: 2-1
23 Sen C 81 kg Moraad Hakum – Jim Åberg, BK Tigern: 3-0
23 Sen A 54 kg Linnéa Strandell – Malin Arnesson, IFK Umeå: 3-0
23 Sen A 57 kg Linda Sandin – Fadma Ali Ahmed, BK Örnen: 3-0
23 Sen A 91 kg Marc Benjaro – Markus Alberts, Skarpnäcks BK: L Disq 3
24 Dip A 48 kg Alfred Rapaport – Adam Salkert, St AIF: 0-3
24 Dip A 51 kg Sammi Akari – Oliver Flodin, BK Ringen: 1-2
24 Dip A 57 kg Bahtijar Masimov – Alex Öhlin, Bålsta BK: 1-2
24 Dip A 60 kg Dilan Feli – Rasmus Broman, BS Tor: 1-2
24 Dip A 63 kg Pontus Björnfot – Karl Mattiasson, Redbergslids BK: 0-3
24 Ung B 52 kg Radion Ochirov – Tommy Nilsson, Redbergslids BK: 2-1
24 Jun C 81 kg Rebecca Larsson – Sona Hakhverdyan, Upsala IF: 2-1
24 Jun B 51 kg Moa Paulsson – Helena Envall, IF Linnéa: 2-1
24 Sen C 54 kg Gabriella Ringblom – Malin Hermansson, BK Royal: 3-0
24 Sen A 54 kg Linnéa Strandell – Juliana Söderström, Botkyrka BK: 3-0
24 Sen A 57 kg Linda Sandin – Helena Falk, BK Örnen: 0-3
24 Jun C 54 kg Ato Karlsson – Jonas Nordanskog, BK Kelly: 0-3
24 Jun B 64 kg Robert Ohlander – Eric Wall, Upsala IF: W WO
24 Sen C 64 kg Joakim Wandermar – Fredrik Lundström, IFK Umeå: 0-3
24 Sen C 69 kg Emin Amiraslanov – Andreas Svensson, St AIF: 2-1
24 Sen C 81 kg Moraad Hakum – Ricky Carlander, BK Masen: W WO

2010-01-23 Bundesliga
Plats: Berlin; Arr: KG Berlin/BC Cottbus

57 kg Bashir Hassan, DIF/Berlin II/Cottbus - ?, BC Straubing
+91 kg Modo Sallah, DIF/Berlin II/Cottbus - ?, BC Straubing

2010-01-28 Landskamp
Plats: Eriksdalshallen; Arr: Svenska Boxningsförbundet

57 kg Bashir Hassan, DIF/SWE - Martin Ward, ENG: 1-2

2010-02-06 Östsvenska Diplomserien
Plats: Nyköping; Arr: Nyköpings BS

Sammi Akari – Hassan Omar, Katrineholms BK: 29-33
Alfred Rapaport - Turkijan Diljaj, Eskilstuna BK: 26-28
Dilan Feli - Farhad Teimouri, Katrineholms BK: 26-27
Bahtiar Masimov – Gabriel Bozan, IFK Linköping: 26-29
Aidin Akbari - Jesper Fahlgren, Nyköpings BS: 32-34
Alfred Rapaport - Hassan Omar, Katrineholms BK: 28-33
Dilan Feli - Abdul Basid Saidov, IFK Linköping: 29-27
Sammi Akari - Turkijan Diljaj, Eskilstuna BK: 30-32

2010-02-06 Boxningsgala
Plats: ABB hallen Västerås; Arr: BK Rapid

81 kg Moraad Hakum – Jim Åberg, BK Tigern: 1-2

2010-02-13 Midvinter Box
Plats: Boxningspalatset, Norrköping; Arr: NBK Akilles

54 kg Linnéa Strandell – Klara Svensson, Majorna: 3-0
91 kg Marc Benjaro – Jamal Kahled, Tranås: 1-2

2010-02-13 Budesliga
Plats: Babelsberg; Arr: SV Motor Babelsberg

60 kg Bashir Hassan, Berlin/DIF – Eugen Burhard, Babelsberg: L 3

2010-02-14 Stockholms Diplomserie, omg 6
Plats: Fisksätra Centrum; Arr: Saltsjöbadens IF

Dilan Feli - Mohammed Abdi Karim, Hammarby IF: 31-25
Alfred Rappaport - Alberto Agerman, Haninge BK: 25-27
Aidin Akbari - Erik Karlsson, Hammarby IF: 25-29
Dilan Feli - Simon Pålsson Högström, Narva BK: 26-29

2010-02-19 Landskamp
Plats: Basingstoke; Arr: England ABA

57 kg: Bashir Hassan, SWE - Ian Weaver, ENG: 3-0

2010-02-27 Bundesliga
Plats: Berlin; Arr: KG Berlin/BC Cottbus

57 kg Bashir Hassan, Berlin – André Kurz, Babelsberg: W 3
+91 kg Modo Sallah, Berlin – Murkato Virkovic, Babelsberg: W 3

2010-02-27/28 Rinkeby-Tensta Box Open
Plats: Ungdomens Hus, Rinkeby; Arr: Rinkeby/Tensta

27 DA 51 kg Sammi Akari – Safi Zaidi, Tensta BK: W WO
27 SA 81 kg Babacar Kamara – Philip Jablonski, Skarpnäcks BK: W WO
27 SB 60 kg Linda Sandin – Helena Envall, IF Linnéa: 2-1
27 SB 60 kg Nilla Karlsson – Frida Samuesson, IF Linnéa: 3-0
28 DA 48 kg Alfred Rapaport – Turkijan Diljaj, Eskilstuna BK: 1-2 (30-33)
28 DA 51 kg Sammi Akari – Max Lanrewaju, Hammarby: 2-1 (26-26)
28 DA 51 kg Sammi Akari – Farid Kiberu, Skarpnäcks BK: 3-0 (25-23)
28 UA 50 kg Radion Ochirov – Jakob Oldelius, Narva BK: 2-1
28 JC 54 kg Ato Karlsson – Daniel Kolmhult, Botkyrka BK: 3-0
28 JC 75 kg Alexander Clark – Ilyas Hassan, Kista SC Boxning: 0-3
28 JB 57 kg Moa Paulsson – Malin Nordstedt, Bålsta BK: 3-0
28 JB 64 kg Robert Ohlander – Josef Chedika, Haninge BK: 1-2
28 JB 69 kg Simon Nilsson – Gaby Khalaf, Botkyrka BK: 3-0
28 SC 91 kg Ali Velasjerdi – Nikola Ruzic, BK Budva: 1-2
28 SB 60 kg Linda Sandin – Nilla Karlsson, DIF: 2-1
28 SB 81 kg Manuel Inostroza – Johannes Torres, Tensta BK: L DQ 3
28 SA 54 kg Linnéa Strandell – Lucy O´Connor, Royal Navy: 1-2
28 SA 81 kg Babacar Kamara – Oscar Ahlin, Tensta BK: 3-0

2010-03-06/07 Halmstad 703 Box Cup
Plats: Halmstad; Arr: Halmstads AIS

06 Dip 54 Kg Sammi Akari – Ludvig Thomson, Värnamo BK: 3-0
06 JA 57 Kg Moa Paulsson - Natalija Cincarev, Winning BC: 3-0
06 SA 57 Kg Linnea Strandell - Rachelle Ritfeld, Vant Hof: 2-1
06 SA 57 Kg Linda Sandin - Nathalie Nielsen, Tifa: 0-3
07 Dip 70 Kg Aidin Akbari – Sebastian Lewando, Halmstads AIS: 3-0
07 Dip 54 Kg Sammi Akari - Oliver Flodin, BK Ringen: 0-3
07 Dip 70 Kg Aidin Akbari - Andreas Kristensen, Thisted AC: 3-0
07 JC 54 Kg Ato Karlsson - Mohammed Yasiin, Angereds BC: 2-1
07 JA 57 Kg Moa Paulsson - Stina Eriksson, Kungälvs BK: 0-3
07 JB 63 Kg Robert Ohlander - Schain Amoev, Kalmar: 1-2

2010-03-09/-/14 Grand Pri Usti Nab Labem
Plats: Tjeckien; Arr: Tjeck Box Federation

11 57 kg Bashir Hassan, DIF/SWE - Martin Parlagi, SVK: 1-4
11 +91 kg Modo Sallah, DIF/SWE - Aymen Trabelssi, TUN: 5-0
12 +91 kg Modo Sallah,DIF/ SWE - Gadzhi Murtazaliev, RUS: 4-6

2010-03-14 Stockholms Diplomserie, omg 7
Plats: Blå Huset, Tensta; Arr: Tensta BK

Douglas Vanström, DIF – Orkun Dölek, Rinkeby BC: 17-26
Bahtijar Masimov, DIF – Roberto Agerman, Haninge BK: 25-19
Alfred Rapaport, DIF – Abdirahman Awale, Haninge BK: 27-32
Aidin Akbari, DIF – Nicholas Franzén, Narva BK: 39-26

2010-03-20/21 Nordiska Mästerskapen
Plats: Oslo, Norge; Arr: Norges BF

54 kg Linnea Strandell, DIF/SWE - Kristin Soot, NOR: 5-7 (1/1)

2010-03-20/21 Mellansvenska Mästerskapen
Plats: Katrineholm, Norge; Arr: Östsvenska Boxningsförbundet

Moa Paulson - Elin Asklöf, Åtvidabergs BK: 1-2
Gabriella Ringblom - Hanne Liljeholm, SBK Hammaren: 3-0
Radion Ochirov - Safi Zaidi, Tensta BK: 2-1
Ato Karlsson - Alieu Senghore, Tensta BK: 3-0
Ato Karlsson - Adnan Kusmic, Haninge BK: 2-1
Rojan Telo - Rasmus Pedersen, BK Kelly: W RSCH 2
Alexander Clark - Filip Deiaco, BK Falken: 3-0
Simon Nilsson - Sammy Ibrahim, Uppsala IF: 3-0
Simon Nilsson - Emilio Flores Vidal, Haninge BK: 3-0
Joakim Wandeman - Kentiba Liam, Stockholoms AIF: 2-1
Joakim Wandeman - Farhad Teimouri, Katrineholms BK: 2-1
Ali Velasherdi - Jonny Abdo, Botkyrka BK: L WO
Moraad Hakom Morena - Tavan Jabr, Uppsala IF: W Disq 3
Jose Moises Marraguin - Issufo Amade, Örebro BK: 1-2
Manuel Inostraza - Stephen Ablor, Tensta BK: 0-3
Daniel Pettersson - Demba Dumbuya, Uppsala IF: 0-3
Marc Benjaro - Andreas Prins, Borgholms BK: 1-2
Alfred Rapaport - Sandro Omerovic, Ronneby BT: 0-3
Bahtiar Masimov - Calle Mattsson, Ronneby BT: 0-3
Aidin Akbari - Jesper Fahlgren, Nyköpings BS: 0-3

2010-03-27 Östsvenska Diplomserien
Plats: Finspång; Arr: Östsvenska BF

Aidin Akbari – Gustav Sandvik, Eskilstuna: 33-30
Douglas Vanström – Erik Janatuninen, Mönsterås BK: 25-27
Sammi Akari – Omar Al Kaisi, BK Katrineholm: 28-24
Douglas Vanström – Hugo Pettersson, BK Dacke: 24-21
Kim Börjesson – Babam Azizi, IFK Linköping: 28-26
Dilan Feli – Jonathan Tallgård, Eskilstuna: 29-26
Sammi Akari – Turkan Diljaj, Eskilstuna: 25-27

2010-04-03 Påskgala
Plats: Kristinehamn; Arr: BK Trim

Diplom C 38kg Douglas Vanström - Emil Friberg, BK Trim: 28-25
JC64 Rojan Telo - JB69 Edvin Pöhner, Örebro BK: 0-3

2010-04-06/-//12 Prime Ministry Tournament
Plats: Ankara; Arr: Turkiska BF

08 81 kg Babacar Kamara, DIF/SWE - Murat Beyazit, TUR: W RSC R3
09 81 kg Babacar Kamara, DIF/SWE - Almat Serimov, KAZ: 3-1
10 81 kg Babacar Kamara, DIF/SWE - Pavel Bykov, RUS

2010-04-10/11 Diplom SM
Plats: Tidaholm; Arr: TiFa & Svenska Boxningsförbundet

10 DA51 Alfred Rapaport - Ludvig Thomsson, Värnamo BK: 0-3, 25-30
10 DA54 Sammi Akari - Laziz Sharifov, Haninge BK: 0-3, 24-33
10 DA57 Bachtiar Masimov - Tim Hägglund, TIFA BC: 2-1, 16-15
10 DA60 Dilan Feli - Rasmus Broman, BS Tor: 3-0, 29-26
10 DA70 Aidin Akbari - Arkan Moaryd, Nässjö BK: 2-1, 30-30
11 DA57 Bachtiar Masimov - Calle Mattsson, Ronneby BT: 0-3, 24-27 (1/2)
11 DA60 Dilan Feli - Jonathan Gartmark, Staffanstorps BS: 0-3, 26-30 (1/2)
11 DA66 Kim Börjesson - Alexsander Asmus, TIFA BC: 3-0, 26-27 (1/2)
11 DA70 Aidin Akbari - Malek Safar, Antares BK: W AB R1, 11-0 (1/2)
11 DA70 Aidin Akbari - Emil Harju, Arvika BS: 2-1, 30-29 (1/1)

2010-04-12/-/17 Umakhanov Memorial Tournament
Plats: Makhachkala, Dagestan; Arr: Russia Boxing Federation

14 57 kg Bashir Hassan, DIF/SWE - Suleman Mustafayev, AZE 5-2
15 57 kg Bashir Hassan, DIF/SWE - Dimitrijs Gutman, LAT: 0-1 (1/2)
17 + 91 kg Modo Sallah, DIF/SWE - Sergey Kuzmin, RUS: 2-6 (1/1)

2010-04-17/18 Nybörjar-SM
Plats: Botkyrka, Stockholm; Arr: Botkyrka BK

17 S57 kg Gabriella Ringblom - Helena Pettersson, Örebro BK: 14-1
17 J64 kg Edgar Kirilenko - Jeff Mensah, Angered BC: 5-6
17 J69 kg Simon Nilsson - Alex Lindeborg, Enköping: W WO
17 S75 kg Adjunal Omarzada - Kiavash Sarafraz, Tensta BK: 10-10+
17 J64 kg Rojan Telo - Gaby Khalef, Botkyrka BK: 0-3
18 U52 kg Radion Ochirov - Safi Zaidi, Tensta BK: 13-7
18 J54 kg Ato Karlsson - Ali Rezai, Malmbergets AIF: 7-16
18 J64 kg Robert Ohlander - Maxim Korolovskij, Malmbergets AIF: 6-17
18 J69 kg Simon Nilsson - Faim Amoev, Kalmar BK 22-21
18 S57 kg Gabriella Ringblom - Oliwia Lundblad, IFK Umeå: 9-14
18 S60 kg Nilla Karlsson - Jenny Sjödin, Sundsvalls BK: 19-3
18 S91 kg Ali Velasjerdi - Erik Risberg, Sundsvalls BK: 11-18

2010-04-29/30 & 05-01/02 Senior-SM
Plats: Norrköping; Arr: NBK Akilles

29 54 kg Linnea Strandell - Ewa Faber, Göteborg TB: 17-3
29 57 kg Bashir Hassan - Johari Duishivili, SBK Hammaren: 14-5
29 +91 kg Modo Sallah - Adrian Granat, Winning BC: 12-4
30 54 kg Linnea Strandell - Juliana Söderström, Botkyrka BK: 5-18
30 81 kg Babacar Kamara - Edgar-Lee Pettersson, IF Linnea: W RSCH R3
30 +91 kg Modo Sallah - Sam Kafechian, Norsjö BK: W AB R1
01 57 kg Bashir Hassan - Salomo N´Tuve, Angerds BC: 3-3, 8-6
01 81 kg Babacar Kamara - Philip Jablonski, Skarpnäcks BK: W AB R2
02 57 kg Bashir Hassan - Niklas Helgesson, Haninge BK: 7-2
02 81 kg Babacar Kamara - Kennedy Katende, Sundsvals BK: 13-7
02 +91 kg Modo Sallah - Otto Wallin, Sundsvalls BK: 10-4

2010-05-11 Klubbmatch DIF-HIF
Plats: N Agnegatan 36; Arr: Djurgårdens IF

54 kg Ato Karlsson - Hassan Omar, Katrineholm
66 kg Robert Ohlander - Farad Teimuri, Katrineolm
Dip 37 kg Douglas Vanström - Jimmi Söderberg, Hammarby: W
Dip 50 kg Alfred Rapaport - Freddy Gonzales Hammarby: L
Dip 54 kg Sammi Akari - Farid Kiber, Hammarby: L
Dip 58 kg Bahtiar Masimov - Mohammed Abdi Karim, Hammarby: L
52 kg Radion Ochirov - Kuzin Latif, Hammarby: W
69 kg Aidin Akbari - Sharbel Karabachi, Hammarby: W
75 kg Alexander Clark - Allan Musaka, Hammarby: L
64 kg Nilla Karlsson - Amanda Heed, Hammarby: W 3-0

2010-05-13/14/15 A Szocika Tournament
Plats: Kaunas, Litauen; Arr: Lituania ABA

14 +91 kg Modo Sallah, DIF - Ruslan Kakushtin, Bulgarien: 3-2
14 64 kg Edgar Kirilenkov, DIF - ?, Lituaen: L 4
15 +91 kg Modo Sallah, DIF - Mantas Valvvicius, Litauen: 2-0

2010-05-15 EM test
Plats: Åbo; Arr: Finlands BF

57 kg Bashir Hassan, DIF/SWE - Petter Fröjdholm, FIN: 3-0

2010-06-04/-/15 Europa Mästerskapen
Plats: Moskva, Ryssland; Arr: AIBA/Russia ABA

05 57 kg Bashir Hassan, DIF/SWE - Kerem Gurgen, TUR: +2-2, 9-8
06 +91 kg Modo Sallah, DIF/SWE - Roc Urbanc, SLO: W RSC R2
07 57 kg Bashir Hassan, DIF/SWE - Ian Weaver, ENG: 3-8
09 +91 kg Modo Sallah, DIF/SWE - Roman Kapitanenko, UKR: 1-5 (1/4)

2010-06-18 Landskamp Italien-Sverige
Plats: Stintino, Sardinien, Italien; Arr: Italy ABA

S 57 Linnéa Strandell, DIF/Sverige - Giada Landi, Italien: D

2010-07-30 Nationskamp England vs Europa
Plats: Cardiff, England, Arr: England ABA

91 kg Babacar Kamara, DIF/Sverige - Warren Baister, Sunderland: 8-4

2010-08-11/-/14 Nikolajev City Cup
Plats: Ukraina, Arr: Ukraina ABA

13 48 kg Natalie Lungo-Vesenne, DIF/Sverige - Svetlana Gnjevanova, Ryssland: 1-3 (1/2)

2010-09-09/-/19 Världs Mästerskapen
Plats: Barbados, Arr: AIBA

10 46 kg Natalie Lungo-Vesenne, DIF/Sverige - Chungneijang Hivianget, Indien: 1-10

2010-09-18 Månadsboxning
Plats: Klubblokalen Brandbergens Centrum, Arr: Haninge BK

S 57 Linnéa Strandell - Natalie Nielsen, TiFa BC: 0-3

2010-09-19 Stockholms Diplomserie omg 1
Plats: Klubblokalen Frejgatan, Arr: SGBF & Narva BK

Axel Lönnelid - Said Aliev, BK Örnen: 28-26
Douglas Vanström - Alfred Larsson, Saltsjöbadens IF: 24-32
Axel Lönnelid - Nicolas Kleimert, Narva BK: 26-21
Dilan Feli - Alex M'bwambale, Tensta BK: 28-30

2010-09-23/24/25 Falken Cup
Plats: Estraden, Gävle; Arr: BK Falken

SA 54 Linnéa Strandell - Juliana Söderström, Botkyrka: 2-1 (1/4)
SA 54 Linnéa Strandell - Marjut Lausti, Finland: 2-1 (1/2)
SA 54 Linnéa Strandell - Essi Ikonen, Finland: 3-0 (1/1)
SC 54 Gabriella Ringblom - Katja Saarikoski, Finland: 3-0 (1/1)
SA 57 Linda Sandin - Emma Johansson, Kelly Örebro: 3-0 (1/2)
SA 57 Linda Sandin - Tiina Hahl, Finland: 1-2 (1/1)
SB 60 Babek Amir Hashimi - Adam Timayare, Angered: W KO R3 (1/1)
SB 81 Moraad Moreno - Victor Reimann, Stockholms AIF 3-0 (1/2)
SB 81 Moraad Moreno - Sebastian Jägerberg, Värnamo 3-0 (1/1)
SB +91 kg Ali Velasherdi - Ahmed Smesem, Hisingen: L Disq R2
JB 57 Ato Karlsson - Brian Sendagire, Sundsvall: 3-0 (1/1)
JB 64 Rojan Telo - Maxim Korolovskij, Malmbergets AIK: 0-3 (1/2)
JC 64 kg Roy Alvarez - Rodi Hassan, BK Hammaren Sandviken: W AB R3 (1/2)
JC 64 kg Roy Alvarez - Ljudvig Sahakjan, Armenien, 3-0 (1/1)
JB 69 Simon Nilsson - Schain Amoer, Kalmar: 3-0 (1/2)
JB 69 Simon Nilsson - Sammy Ibrahim, Uppsala, 3-0 (1/1)
UB 52 Radion Ochirov - Emil Källenback, Skarpnäck, W WO (1/1)
UB 60 Dilan Feli - Rasmus Broman, BK Tor: 0-3 (1/1)

2010-10-09 Boxallsvenskan omg 1
Plats: Narva BK:s klubblokal, Arr: Narva BK

J 69 kg Simon Nilsson, DIF/Sthlm – Rickard Andersson, TIFA/Mitt: 3-0
S 57 kg Linda Sandin, DIF/Sthlm - Nathalie Nilsen, TIFA/Mitt: 0-3

2010-10-14/-/17 Tammer Tournament
Plats: Tammerfors, Arr: Tamperee PK

15 81 kg Babacar Kamara, SWE - Yu-Chuan Chiu TPE: W RSC R2 (1/4)
16 81 kg Babacar Kamara, SWE - Emeli Katjaisto, FIN: 1-3 (1/2)

2010-10-17 Stockholms Diplomserie omg 2
Plats: Klubblokalen Brandbergens Centrum, Arr: SGBF & Haninge BK

Douglas Vanström - Doniyor Shomaksudov, Haninge BK: 27-23

2010-10-23 Månadsboxning
Plats: DIF:s lokal N. Agnegatan 36, Arr: Djurgårdens IF

D 42 Douglas Vanström - Filip Ahl, Narva BK: 24-28
D 60 Hugo Källander - Nikolaj Kleimert, Narva BK: 26-25
QSB 57 Gabriella Ringblom - Malin Thunberg, Stockholms AIF: 3-0
UB 60 Dilan Feli - Haedaer Ali, Saltsjöbadens IF: 3-0
SC 60 Dannys Carrera - Miguel Garay, Saltsjöbadens IF: W AB 1
SC 69 Roy Alvarez - Mikias Selam, Saltsjöbadens IF: W RSC 1
JC 64 Emin Aslanov - Sharbel Karabachi, Hammarby IF: W AB 2
SC 69 Viktor Jansson - Andreas Svensson, Stockholms AIF: 1-2

2010-10-30 Månadsboxning
Plats: Tensta BK:s klubblokal, Arr: SGBF & Tensta BK

DA 57 Bahtiyar Masimov - Linus Helge, Örebro BK: 24-30
DA 66 Roman Matveev - Alex Bwambale, Tensta BK: 27-29
DC 51 Douglas Vanström - Jonatham Mühr, Stockholms AIF: 21-26
UB 66 Roy Alvarez - Mohammed Duisvili, BK Örnen: W AB 2
JB 64 Dannys Cabrera - Abdigani Abdi, Tensta BK 3-0
JC 56 Ato Karlsson - Alieu Senhore, Tensta BK: 1-2
Uppv 69 Simon Nilsson - Siawash Seberian, Tensta BK: ND

2010-11-05/06/07 Angered Ccentrum Box Cup
Plats: Angered, GBG, Arr: Angered ABC

05 JB 64 Rojan Telo – Kristoffer Fagerström, Värnersborgs BK: 0-3 (1/4)
05 SA 54 Linnéa Strandell - Sharon Holford, Aspire Amateur Boxing Club: 3-0 (1/4)
05 SA 57 Linda Sandin - Kristin Soot, Oslo BK: 2-1 (1/4)
05 SA +91 Modo Sallah - Mustafa El-Molla, BK Amatör: W AB 1 (1/4)
06 DA 60 Hugo Kärrlander - Marcus Alexandersson, Partille BK: 2-1 (1/2)
06 UB 52 Radion Ochirov - Ali Hamdoun, BK Aarhus: 3-0 (1/1)
06 JC 64 Roy Alvarez - Mathias Höijer, Lindholm: W AB 1 (1/2)
06 SA 51 Natalie Lungo-Vesenne – Nina Smith, Chadwell St. Mary BC: 2-1 (1/2)
06 SA 54 Linnéa Strandell - Angeliqne Öhman, IF Linnéa: 3-0 (1/2)
06 SA 54 Linda Sandin – Juliana Söderström, Botkyrka BK: 1-2 (1/2)
06 SC 60 kg Dannys Cabrera - Edward Björklund, Ystads SK: 1-2 (1/2)
06 SA +91 Modo Sallah - Kasper Fruensgaard, Lindholm: 3-0 (1/2)
07 DA 60 Hugo Kärrlander - Matti Nielsen, Varde BK: 3-0 (1/1)
07 JC 64 Roy Alvarez - Matias Knutsen, AK Björgvin: 5-0 (1/1)
07 SA 51 kg Natalie Lungo-Versenne – Elin Rönnlund, Haninge BK: 0-5 (1/1)
07 SA 54 Linnéa Strandell – Juliana Söderström, Botkyrka BK: 3-2 (1/1)
07 SA +91 Modo Sallah - Adrian Granat, Winning BC: 5-0 (1/1)

2010-11-14 Boxallsvenskan omg 2
Plats: Timrå, Arr: Timrå BK

S 54 Linda Sandin - Matilda Siikavoupio, IFK Umeå: 3-0

2010-11-18 Stockholms Diplomserie omg 3
Plats: Klubblokalen N Agnegatan, Arr: SGBF & Djurgårdens IF

Douglas Vanström - Anton Lööw Åberg, Bålsta BK: 23-22
Hugo Källander - Rawa Karadaki, Tensta BK: 25-23
Bahtiar Masimov - Juan Manuel San Pedro, Narva BK: 12-14

2010-11-20 Stadskamp Sthlm vs Gbg
Plats Tensta BK:s lokal; Arr: SGBF

S 54 Linda Sandin - Klara Svensson, Gbg: 2-1
S 62 Nilla Karlsson - Therese Johansson, Gbg: 3-0
J 64 Roy Alvarez - Wallid Aldalal, Gbg: 3-0
J 69 Simon Nilsson - Johan Karlsson, Gbg: W Dsq 3

2010-11-25/-/28 Ungdoms- & Junior-SM
Plats: Växjö; Arr: SBF & BK Värend

25 J 69 Simon Nilsson – Victor Fabretto, BK Rapid: 17-11
26 U 52 Radion Ochirov - Vincent Jonzon, Haninge BK: 3-6
26 J 64 Rojan Telo - Rocco Wadell, Haninge BK: 8-12
26 J 64 Roy Alvarez - Tim F Korhola, Bålsta BK: 19-4
26 J 69 Simon Nilsson – Edvin Pöhner Örebro BK: W RSC 3
27 J 56 Ato Karlsson - Joharri Duishvili, BK Hammaren: 0-10
27 J 64 Roy Alvarez – Max Thyr, BK Falken: 19-4
27 J 69 Simon Nilsson – Mohammed El Ahmed, Helsingborgs BK: 10-10, 22-23 (1/2)
28 J 64 Roy Alvarez - Sharif Avdaljan, IFK Linköping: 2-9 (1/1)

2010-12-04 SBI-Cup Diplomturnering
Plats: Morgongåva; Arr: SBI

Douglas Vanström – Erik Tegerhag, Bålsta BK: 25-21
Douglas Vanström – Oscar Lööv-Åberg, Bålsta BK: 27-27 (2-1)

2010-12-05 Stockholms Diplomserie omg 4
Plats: Träningslokalen Fisksätra Centrum, Arr: SGBF & Saltsjöbadens IF

Douglas Vanström - Samer Tabel, Skarpnäcks BK: 25-32
Hugo Kärrlander - Mikael Riber Narva BK: 27-30

2010-12-11 Landskamp Sverige vs Finland
Plats: Eriksdalshallen, Stockholm; Arr: SGBF & SBF

81 kg Babacar Kamara, Sverige/DIF – Niclas Räsänan, Finland: W RSC 2
+91 kg Modo Sallah, Sverige/DIF – Kaspar Vaha, Finland: W KO 1

2010-12-11 Boxallsvenskan omg 3
Plats: Majornas träningslokal Göteborg; Arr: Majornas BK

Radion Ochirov, DIF/Sthlm - Mohammed Farah, ABC/Väst: 0-3
Linda Sandin, DIF/Sthlm - Klara Svensson, MBK/Väst: 1-2
Linnea Strandell, DIF/Sthlm - Maja Strömberg, NBK/Väst: 3-0

2010-12-17 Julklappsgala
Plats: Oskarshamn; Arr: Oskarshamns BK

81 kg Babacar Kamara, DIF – Kristoffer Storm, Danmark: 2-1

2010-12-17 Landskamp Irland vs Sverige
Plats: Dublin; Arr: St. Michaels Boxing Club

60 kg Bashir Hassan, SWE - Eric Donovan, IRL: W RSC R3

2010-12-18 Landskamp Skottland vs Sverige
Plats: Edinburgh; Arr: Scotland ABA

J 64 kg Roy Alvarez, DIF/SWE - Martin Harkins, SCO: 10-9

Äldre resultat


websnabben